Raz jeszcze listopad 1944 roku

Zdjęcia dziś prezentowane znalazły się w naszych wcześniejszych galeriach –  Gołdap w 1944 roku i Korespondenci wojenni o Gołdapi. Te zamieszczone poniżej znalezione zostały na stronie waralbum.ru. Ich autorem jest korespondent wojenny Rudolf Hermann, który wraz z wojskami w początkach listopada 1944 roku wjeżdżał do odbitego przez Niemców miasta.

Zdjęcia są zdecydowanie lepszej jakości niż te publikowane wcześniej i zawierają więcej szczegółów – z tego względu zdecydowaliśmy zamieścić je ponownie. Podpisy powtarzamy za źródłem.


Obsługa niemieckiego karabinu maszynowego MG-42 prowadzi ogień w rejonie stacji kolejowej Gołdapi w walkach z oddziałami radzieckimi.
Czas: listopad 1944


Niemieccy grenadierzy kierują się w stronę ostatnich radzieckich pozycji w rejonie stacji kolejowej. Radzieckie wojska, które zajęły miasto podczas operacji Gumbińsko-Gołdapskiej nie mogły go utrzymac i pod naporem napływających rezerw niemieckich wycofały sie z miasta.
Czas: listopad 1944

Przednie oddziały wojsk niemieckich wkraczają do Gołdapi, zajętej wcześniej przez wojska radzieckie.
Zdjęcie zrobił w centrum miasta korespondent wojenny, Rudolf Hermanna z dachu wozu szturmowego, który jako jeden z pierwszych wdarł się do miasta od strony Reichstrasse 132.
Czas: 04.11.1944


Czołg Pz.Kpfw. V «Panther” z 31 Panzer Regiment 5. Dywizji Pancernej Wehrmachtu w Gołdapi.
Gołdap – jedno z pierwszych osiedli Prus Wschodnich, zajętych przez Armię Czerwoną 20.10.1944 r. Jednak w rezultacie kontrataku Niemcom udało się odbic miasto.
Czas: 07.11.1944

Powiązane artykuły