Korespondenci wojenni o Gołdapi

Prezentujemy dziś galerię zdjęć z walk o Gołdap, z jesieni 1944 roku. Część z nich dubluje się z tymi, które zamieszczone były w poprzedniej galerii. Dochodzą nowe elementy – opisy fotografii, które w sposób jednoznaczny potwierdzają miejsce i czas wykonania fotografii. Niemal wszystkie wykonane są przez tę samą osobę, korespondenta wojennego posługującego się pseudonimem Hermann, który jest autorem większości dokumentacji walk o Gołdap. Ostatnie zdjęcie wykonane przez korespondenta wojennego o nazwisku Miller.
Niezwykłe jest źródło pochodzenia fotografii – Muzej novejse zgodovine Slovenje (Muzeum Historii Słowenii ).
Edij Šelhaus, wojenny fotoreporter, który w maju 1945 roku wraz z partyzantami Franjo Veselko dotarł do Triestu, w pomieszczeniach Allgemeine Zeitung znalazł pozostawione przez uciekającą armię niemiecką skrzynie pełne zdjęć. Partyzanci, potraktowali znalezisko, jako łup wojenny. Przenieśli skrzynie do Lubijany, do biura prasowego Ludowej Republiki Słowenii.
Skrzynie zawierały zestaw włoskich i niemieckich zdjęć propagandowych. Były one powielane w wielu egzemplarzach i rozsyłane do różnych części okupowanej Europy. Cześć z fotografii publikowana była w Adria Illustrierte i innych europejskich czasopismach, część zaś wykorzystywana była propagandowo w „gazetkach ściennych”.


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Korespondenci wojenni o Gołdapi

 1. bardzo dobrze,że gołdapianie uzupełniają galerię starej Gołdapi-będzie co zostawić młodym pokoleniom

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. ola

  Smutne przeokrutnie…ale potrzebne. To te same ulice, którymi biegamy codziennie do pracy i rano po bułki. Refleksja mnie nie opuści do zachodu słońca …Coraz chętniej tu zaglądam, nie tylko ze względu na wartościowe treści, ale też pozytywny klimat tego „miejsca”. Dziękuję.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. majka

  Choć nie mieszkam już w Gołdapi często wchodzę na waszą stronę i … BARDZO, BARDZO dziękuję za nią 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...