W związku z koniecznością wprowadzenia zmian podziału Gminy Gołdap na okręgi wyborcze, burmistrz Gołdapi Tomasz Luto ogłosił konsultacje społeczne projektu uchwały w tej sprawie. W najbliższych dniach zostaną zorganizowane spotkania burmistrza z mieszkańcami. Plan spotkań publikujemy poniżej.
Swoje uwagi do projektu uchwały można również wnosić pisemnie w Punkcie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Gołdapi lub elektronicznie na adres pom@goldap.pl. Formularz konsultacyjny, który po uzupełnieniu należy podpisać i przekazać w formie papierowej lub zeskanować i wysłać pocztą elektroniczną, znajdziecie Państwo na www.goldap.pl. Konsultacje zakończą się 26 marca 2018 r.
Liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały w Gminie Gołdap na dzień 31 grudnia 2017 r. wynosiła 19.827 osób. Oznacza to, że Rada Miejska w Gołdapi będzie liczyć 15, a nie 21 radnych. Wymaga to podzielenia terenu gminy na 15 okręgów wyborczych. Proponowany podział zakłada utworzenie 7 okręgów wyborczych na terenie wiejskim gminy oraz 8 okręgów wyborczych na terenie miasta.
Spotkania z mieszkańcami odbędą się w dniach:
20 marca 2018 r. o 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Kozakach;
21 marca 2018 r. o 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Galwieciach;
22 marca 2018 r. o 18.00 w Szkole Podstawowej w Boćwince;
23 marca 2018 r. o 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Skoczach;
26 marca 2018 r. o 17.00 w sali konferencyjnej nr 1, Urzędu Miejskiego w Gołdapi, plac Zwycięstwa 14.
Serdecznie zapraszamy!
Na stronie www.goldap.pl publikujemy formularz konsultacyjny, zarządzenie w sprawie uruchomienia procesu konsultacji społecznych wraz z uzasadnieniem oraz mapy z proponowanymi okręgami wyborczymi.
Link do materiału i załączników na stronie:
Jeśli dobrze pamiętam to liczba okręgów na terenach wiejskich się nie zmieniła, a w mieście jest o 6 okręgów mniej? To chyba coś nie tak? Powinny być zachowane proporcje. W mieście żyje około 2/3 mieszkańców naszej gminy i powinno być co najmniej 10 okręgów wyborczych. I tak, np. w wiejskim okręgu nr. 2 na 1 radnego przypada 732 mieszkańców, a w miejskim okręgu nr 14 na 1 radnego przypada aż 1910 mieszkańców, co daje liczbę ponad 2,5 raza większą. Radni powinni to zmienić, aby okręgi wyborcze były mniej więcej równe, czyli ok. 1350 mieszkańców na 1 radnego.
Jeszcze większą bzdurą jest podział sołectw w naszej gminie. Czym kierowali się decydenci trudno zgadnąć? Mapka obrazuje ich teren (http://bip.goldap.pl/mfiles/1424/3/23241/z/Zarzadzenie_Nr_1176_I_2018.pdf )i kolejny aspekt to liczbę mieszkańców. Są sołectwa np. Suczki, Bitkowo, Jany mające kilka budynków i rodzin, których reprezentuje jeden sołtys. i sołectwa mające po kilka miejscowości i mające około 0,5 tysiąca ludności i podobnie reprezentowanych przez jednego sołtysa. Może warto się temu przyjrzeć i zaproponować połączenie kilku sołectw w większe i tym samym spowodować ograniczenie wydatków na diety sołtysów. Co w konsekwencji przyniosłyby oszczędności w pustej kasie gminy. Idealnym byłoby połączenie funkcji sołtysa z funkcją radnego a nie dublowanie ich obowiązków w działalności na danym obszarze. Tylko czy obecni radni mają na tyle zapału i kreatywności w sobie? Śmiem wątpić. Przykładem niech będzie powstanie nowej szkoły nr 5 przy obecnej zapaści demograficznej. Irracjonalna decyzja . Reforma MEN pozwalała na zwiększenie ilości uczniów w istniejących obiektach i niewiele zwiększonych obsadach etatowych a co za tym idzie większych oszczędnościach w budżecie gminy jednak czuję, ze następcy przyjdzie się z tym problemem zmierzyć.
Panie burmistrzu walizki już spakowane?…bo wybory coraz blizej…czas na zmiany:)
Czas na zmiany.A Panie spakowały też walizki.No niestety tak to jest ze jak się straci do kogoś szacunek.
W dzisiejszych czasach rządzi……..mam nadzieję ze karma wróci.