Kończący się program współpracy przygranicznej „Litwa – Polska – Rosja” 2007 – 2013 utworzył znakomity fundament dla dalszego rozwoju relacji sąsiedzkich i współpracy pomiędzy regionami Polski i obwodu kaliningradzkiego.
W obecnym okresie programowym 2014 – 2020 kraje Unii Europejskiej i Rosja utworzyły oddzielne programy współpracy: „Litwa – Rosja” i „Polska – Rosja”. Planowana jest też aktywizacja działalności euroregionów.
Na pograniczu Polski i obwodu kaliningradzkiego funkcjonują 4 euroregiony: „Bałtyk”, „Niemen”, „Łyna – Ława” oraz „Euroregion Szeszupy”, zrzeszające samorządy z 7 krajów (Rosja, Białoruś, Dania, Łotwa, Litwa, Polska, Szwecja) na zasadach określonych w europejskiej konwencji ramowej o współpracy transgranicznej między wspólnotami i władzami terytorialnym.
W nowym programie współpracy „Polska-Rosja”, oprócz tradycyjnych priorytetów, znalazły się też: ekologia, współpraca młodzieży, wsparcie drobnego biznesu, sfera socjalna, poprawa jakości życia mieszkańców terenów przygranicznych, rozbudowa przejść granicznych, poprawa bezpieczeństwa granicy, poprawa mobilności i zarządzanie migracjami.
W kwietniu 2016 roku rosyjska delegacja odwiedziła Warszawę, gdzie był przedstawiony projekt konkretnych zapisów programu Polska – Rosja. Osiągnięto także wstępne porozumienie o konieczności wznowienia działania roboczych grup Polsko-Rosyjskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, wspólnych działań przy wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw, a także przeprowadzenia posiedzenia Polsko – Rosyjskiej Komisji Miedzyrządowej ds. Współpracy Międzyregionalnej oraz spotkania ekspertów programu „Polska – Rosja” 2014 – 2020.
Dodać należy, iż nasi „bałtyccy sąsiedzi” – Estonia, Łotwa i Finlandia – zakończyli już etap uzgodnień i zatwierdzili w Komisji Europejskiej założenia programów współpracy transgranicznej „Karelia”, „Kolarctic”, „Południowo-wschodnia Finlandia – Rosja”, „Łotwa – Rosja” i „Estonia – Rosja”.
Podkreślić warto, że programy współpracy transgranicznej pozostające ogniwem łączącym przygraniczne społeczności, pozostały na uboczu wielkiej polityki i nie dotknęły ich wzajemne sankcje wprowadzane tak przez Rosję, jak i kraje Unii Europejskiej. Możemy więc z optymizmem oczekiwać ich w miarę szybkiego uruchomienia.
W związku z powyższym „Euroregion Szeszupy” zaprasza do współpracy partnerów z Polski, proponujemy wspólną realizację projektów w ramach programu współpracy transgranicznej „Polska – Rosja”.
Nasze dane kontaktowe: ul. Sowietska 26, biuro 6, Krasnoznamensk, obwód kaliningradzki, tel. +79210061314, dyrektor wykonawczy Sergey Sergeevitch Kalmykov.
Sergey Sergeevitch Kalmykov
Oby ta współpraca nie doprowadziła do „wzorca donbaskiego”. A tak konkretnie to ona nam daje? Jaki jest wymierny efekt tej współpracy? Niemcy utrzymują dobre kontakty z Rosją i ponad naszymi głowami dążą do budowy drugiego gazociągu po dnie Bałtyku, a my mamy temu sprzyjać i robić im tło zgody i miłości…pewnie to jest na myśli. Stosunki dobrosąsiedzkie są na pewno ważne, ale jak one wyglądają w skali między państwami? Rosjanie od sześciu lat trzymają nasz wrak, grają nam na nosie, choć nic już w kierunku wyjaśnień i badań od lat nie robią. Kpią z nas w żywe oczy…a my współpracujemy dobrosąsiedzko…