Ile lat posłuży przydomowa oczyszczalnia ścieków?

instalacja przepływowa zamontowana w ziemi

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to w ostatnich latach jedno z najpopularniejszych rozwiązań jeśli chodzi o indywidualną gospodarkę ściekową. Instalacje tego typu stanowią alternatywę dla powszechnej sieci, jak i dla tradycyjnego szamba. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, jak długo może działać taka oczyszczalnia i co robić, aby jak wydłużyć jej żywotność? Sprawdźmy! Jeszcze dwie dekady temu najlepszą alternatywą dla gminnej kanalizacji było szambo, teraz o wiele lepszym wyjściem staje się przydomowa oczyszczalnia. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do sieci, a więc głównie na wsiach czy obrzeżach miast, gdzie powstaje nowe budownictwo.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje przepływowe, co w praktyce oznacza tyle, że ścieki, które zostają do nich dostarczone, już po procesie oczyszczania, są zwracane w postaci pozbawionej zanieczyszczeń wody. To dlatego o tym rozwiązaniu mówi się, że jest niezwykle ekologiczne, ponieważ woda wraca do środowiska naturalnego – można podlać nią ogród, napełnić oczko wodne lub wypuścić do rzeki. Istnieje wiele rodzajów oczyszczalni, w tym z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, roślinnym, osadem czynnym czy złożem biologicznym. Wybór jednego z nich zależy w znacznej mierze od jakości gruntu, wysokości wód gruntowych, metraża działki czy po prostu indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa.

Ile lat pracuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Budowa przydomowej oczyszczalni nie jest tania, dlatego każdy, kto podejmuje taką decyzję, chciałby mieć pewność co do tego, że instalacja będzie służyć przez długi okres. Koszt samej oczyszczalni oraz jej montażu i wszelkich niezbędnych prac z tym związanych to od kilku do aż kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najnowocześniejsze biologiczne oczyszczalnie to wydatek nawet 30 000 złotych. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę to, że oczyszczalnie są praktycznie bezawaryjne, a ich żywotność – według samych producentów – może osiągnąć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, jest to świetna inwestycja. Wiele firm, które oferują takie instalacje udziela na nie 20 czy 30-letniej gwarancji, co jest dowodem na to, że mówimy naprawdę o dość długim okresie użytkowania, który – przy odpowiedniej eksploatacji – może być jeszcze dłuższy.

Jak prawidłowo użytkować własną oczyszczalnię?

Wyróżnia się kilka prostych sposobów na to, aby znacznie wydłużyć żywotność oczyszczalni, niezależnie od jej rodzaju i specyfikacji technicznej. W pierwszej kolejności trzeba stosować się do zaleceń samego producenta, który określa m.in. w jaki sposób użytkować system, jakie środki wprowadzać do kanalizacji, a jakich unikać (np. smar, farba, rozpuszczalniki itp.). Każdą oczyszczalnię trzeba też monitorować, sprawdzać jej stan, jak i regularnie, raz czy dwa razy w roku, opróżniać zbiornik z resztek osadowych, które mogą obniżać jej efektywność. Dzięki temu oczyszczalnia będzie w pełni funkcjonalna i osiągnie maksimum swoich możliwości.


Porady

Powiązane artykuły