Kosztowna wycieczka na pas drogi granicznej

Brytyjczyk za wejście na pas drogi granicznej i robienie zdjęć zapłacił 600 zł. W środę, 17 kwietnia, kamery Straży Granicznej zarejestrowały przebywającą na pasie drogi granicznej osobę. 75-letni mężczyzna i 65-letnia kobieta przyjechali z Wielkiej Brytanii i postanowili zobaczyć z bliska granicę polsko-rosyjską.

Mężczyzna zlekceważył tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa i wszedł na pas drogi granicznej, by zrobić sobie zdjęcia.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach ukarali Brytyjczyka mandatami. 500 zł otrzymał za wejście na pas drogi granicznej (rozporządzenie nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 19 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania na odcinkach pasa drogi granicznej) oraz 100 zł za fotografowanie (rozporządzenie nr 101 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 22 września 2009 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących w pasie drogi granicznej i strefie nadgranicznej).

Straż Graniczna po raz kolejny apeluje o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek, grzybobrania, polowania, czy spacerowania w okolicach granicy państwowej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku wejścia na pas drogi granicznej. Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie Wykroczeń i  zagrożone są karą grzywny do 500 zł.

W-MOSG


Aktualności

Powiązane artykuły