Dwójka w Italii: Erasmusowe podróże z zabawą i nauką.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Gołdapi brali udział w projekcie ,,Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” Programu Erasmus+, nr projektu: 2023-1-PL01-KA121-SCH-000121712.

W dniach 17 – 30 marca przebywaliśmy we włoskim miasteczku Cattolica. To urokliwa miejscowość położona we Włoszech, w regionie Emilia Romania, nad Morzem Adriatyckim. W tym czasie my, uczestnicy projektu, mieliśmy okazję zdobyć nowe umiejętności, wiadomości i doświadczenia. Poznawaliśmy kulturę i język włoski. Sprawdzaliśmy w praktyce język angielski.  Odwiedziliśmy urocze i zabytkowe miejsca. Stąd było blisko do Rimini i Gradary, gdzie znajduje się dużo zabytków. Widzieliśmy rzymski most Tyberiusza, Plac Tre Martini, Łuk Cesarza Augusta, średniowieczną twierdzę.  Zachwyciło nas miasto na wodzie – Wenecja, a w nim plac zabytkowy św. Marka i Pałac Dożów. Byliśmy również w San Marino – małym państwie, enklawie, na terenie Włoch. Przepięknie położone na wzgórzu miasto, z urokliwymi uliczkami oraz zapierającymi dech w piersiach widokami na pewno pozostanie długo w naszej pamięci.

Podziwialiśmy panoramę z trzech wież wzniesionych w XI w. na górze Monte Titano (739 m n.p.m.). Historia była na wyciągnięcie ręki. Cały czas obserwowaliśmy obyczaje Włochów. Ich dolce vita (szczęśliwe życie) i sjestę chętnie przenieślibyśmy do Polski. Na pewno chcielibyśmy mieć przed domem pinie, palmy, tymianek i drzewo laurowe. W Wielkanoc z chęcią zjedlibyśmy świeże cornetti, lasagne lub ciasto migdałowe. Odwiedziliśmy również szkoły partnerskie projektu. Młodzież włoska, podobnie jak polska, łatwo nawiązuje kontakt. Bardzo przydała się nam znajomość języka angielskiego oraz podstawowe zwroty w języku włoskim.

„Podróżować to rozwijać się” – powiedział Pierre Bernardo. Miał rację!

Podczas wyjazdu w ramach projektu Erasmus+ mieliśmy możliwość rozwijania różnorodnych kompetencji. Doskonaliliśmy język angielski, co stanowiło kluczowy element naszej nauki i komunikacji z ludźmi z różnych krajów. Poza tym nabyliśmy podstawy języka włoskiego, co poszerzyło nasze możliwości komunikacyjne i integracyjne w lokalnej społeczności.

Ważnym aspektem było także rozwijanie kompetencji cyfrowych. Poprzez praktyczne działania związane z fotografią oraz tworzeniem prezentacji, doskonaliliśmy umiejętności w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zdobyta wiedza pozwoliła nam nie tylko na efektywne wykorzystanie narzędzi cyfrowych, ale także na tworzenie atrakcyjnych i profesjonalnych materiałów wizualnych.

Ponadto, projekt Erasmus+ stworzył także możliwość rozwijania kompetencji społecznych. Mieliśmy okazję przebywać w międzynarodowym środowisku, co sprzyjało budowaniu umiejętności pracy w zespole, komunikacji międzykulturowej. Współpraca z osobami z innych krajów wpłynęła na poszerzenie wiedzy o świecie oraz zrozumienie różnorodności kulturowej.

Podsumowując, wyjazd w ramach projektu Erasmus+ był nie tylko okazją do nauki, doskonalenia języków obcych, rozwijania umiejętności cyfrowych, ale przede wszystkim dał możliwość rozwijania kompetencji społecznych, które są istotne w życiu i późniejszym funkcjonowaniu na rynku pracy.

Więcej informacji znajduje się w relacji z pobytu na naszym projektowym fanpage’u „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry Gołdapskiej Dwójki”.

Uczestnicy projektu

 


Aktualności

Powiązane artykuły