Sprawdzone finansowanie dla nowoczesnych firm

Utrzymywanie płynności finansowej zawsze odgrywało kluczową rolę w biznesie, ponieważ pozwalało firmom reagować na różnego rodzaju wyzwania oraz pokrywać nieplanowane wydatki. W ostatnich latach stało się to jeszcze ważniejsze, ponieważ nieprzerwany rozwój nowych technologii wymaga od przedsiębiorców błyskawicznej reakcji i optymalizowania procesów, aby nie zostali w tyle za konkurencją.

O ile duże korporacje nie mają z tym problemu, to małe i średnie firmy nie zawsze są w stanie sprostać takim sytuacją. Na szczęście istnieje sprawdzone rozwiązanie tego problemu, czyli faktoring jawny.

  1. Czym jest faktoring jawny?
  2. Na czym polega przekazanie cesji wierzytelności
  3. Najważniejsze zalety faktoringu jawnego
  4. Co warto przemyśleć przy faktoringu jawnym?

Usługa faktoringu daje firmom dostęp do pieniędzy bez konieczności czekania na to, aż minie termin płatności wystawianych przez nie faktur. Wiąże się z tym wiele korzyści, czego przykładem może być stały dostęp do środków potrzebnych na zakup nowego towaru lub pokrycie innych wydatków. Jeżeli do tej pory nie korzystasz z takich rozwiązań, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat tego, czym jest faktoring jawny, jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania oraz która firma oferuje od lat działa w tej branży i cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów biznesowych.

Czym jest faktoring jawny?

Zdecydowana większość firm wystawia swoim klientom faktury z odroczonym terminem płatności. Jest to oczywiście bardzo korzystne z punktu widzenia klienta, ponieważ nie dość, że otrzymał produkt lub wykonaną usługę, to dodatkowo nie musi za nią od razu płacić. Dla firmy, która wystawiła tego typu fakturę, jest jednak dość niekorzystna sytuacja: musiała wydać towar klientowi lub zrealizować dla niego usługę, a zapłatę za to otrzyma dopiero za kilka tygodni lub nawet miesięcy. W dodatku zawsze istnieje ryzyko, że przelew dotrze z opóźnieniem lub klient z jakiegoś powodu okaże się niewypłacalny.

Faktoring rozwiązuje wszystkie te problemy. Dzięki niemu wystawca faktury może szybko uzyskać płynność finansową poprzez sprzedaż swoich krótkoterminowych wierzytelności handlowych, czyli w tym przypadku faktur. Faktoring jawny wyróżnia się tym, że kontrahent otrzymujący fakturę zostaje poinformowany o tym, że wierzytelność ma zostać przekazana na konto faktora (czyli firmie faktoringowej). Dzięki temu cały proces przebiega w sposób przejrzysty, co sprzyja budowaniu zaufania pomiędzy wszystkimi stronami transakcji.

Na czym polega przekazanie cesji wierzytelności

Faktoring jest możliwy dzięki cesji wierzytelności, która polega na prawnym przekazaniu przez cedenta (przedsiębiorstwo sprzedające towar lub wykonujące usługę) swoich praw z tytułu należności wynikających z wystawionych faktur na rzecz cesjonariusza (firmy faktoringowej). Decydując się na cesję wierzytelności, można nie tylko zyskać przyspieszenie płatności, ale też nie trzeba się martwić ewentualną niewypłacalnością klienta. Przedsiębiorca korzystający z faktoringu jawnego otrzymuje pieniądze praktycznie od razu, a jeżeli jego klient nie ureguluje swoich zobowiązań w terminie, to firma faktoringowa zajmie się procesem windykacji. Jest to więc dodatkowe zabezpieczenie dla małych i średnich firm, które oczekują zarówno przejrzystych relacji biznesowych, jak i braku problemów z utrzymywaniem płynności finansowej.

Faktoring jawny nie jest jedynym tego typu rozwiązaniem. Przeciwieństwem faktoringu jawnego jest faktoring cichy. W takim przypadku cały proces utrzymywany jest w tajemnicy, a klient nie wie, że firma, z której usług korzysta, objęta jest finansowaniem. Takie rozwiązanie również ma swoje zalety, a najważniejsze z nich to: brak konieczności informowania kontrahentów o korzystaniu z usług faktoringu, łatwiejsza windykacja w przypadku nierzetelnych kontrahentów, ograniczenie ryzyka niewypłacalności. Większość przedsiębiorców stawia jednak na budowanie relacji biznesowych, więc nie ukrywa przed swoimi klientami, że korzysta z usługi faktoringu.

Najważniejsze zalety faktoringu jawnego

Jeżeli zastanawiasz się, jakie korzyści odniesiesz dzięki podpisaniu umowy faktoringu jawnego, to będzie to przede wszystkim natychmiastowy dostęp do pieniędzy. W zależności od podpisanej umowy z firmą faktoringową czas wypłaty środków może się nieco różnić, ale najczęściej są one dostępne niemal natychmiast po przekazaniu wystawionej faktury.

Do tego dochodzi elastyczność w kwestii tego, co tak naprawdę ma być finansowane. Można na przykład samodzielnie wybierać, które faktury mają zostać objęte faktoringiem lub zdecydować się na kompleksowe usługi faktoringowe. To wszystko sprawia, że finansowanie faktur jest proste i bezpieczne. Warto również wspomnieć o tym, że wydatki związane z faktoringiem (prowizje i odsetki) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Co warto przemyśleć przy faktoringu jawnym?

Bardzo ważne jest jednak staranne wybranie faktora, aby cały proces przebiegał sprawnie i bez problemów. Warto więc sprawdzić ofertę na faktoring jawny przygotowaną przez lidera branży, firmę faktoringową eFaktor. Od wielu lat świadczy ona usługi związane z faktoringiem, a jej klienci nie muszą się obawiać ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Przelew wierzytelności jest zawsze realizowany w najszybszym możliwym terminie, co zabezpiecza wystawcę faktury przed utratą płynności finansowej. Usługa ta sprawdzi się obsłudze zarówno transakcji krajowych, jak i zagranicznych. Więcej informacji o objęciu wierzytelności finansowaniem można przeczytać na stronie firmy eFaktor, gdzie można od razu znaleźć dane kontaktowe, aby porozmawiać o nowej umowie faktoringowej.


Aktualności

Powiązane artykuły