Spotkaliśmy się „Nad Niemnem”

Od lat Biblioteka Publiczna w Gołdapi włącza się w obchody ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, które promuje polskie dzieła klasyki literackiej. W tym roku, podczas 12 odsłony tego wydarzenia, mieliśmy okazję wsłuchać się w piękną powieść Elizy Orzeszkowej pt.: „Nad Niemnem”. Fragmenty powieści odczytali przedstawiciele kultury, edukacji, służb mundurowych, samorządu, duchowieństwa oraz osoby, które indywidualnie odpowiedziały na zaproszenie bibliotek.

Czytanie było przeplatane wystąpieniami: grupy 5-latków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi, uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gołdapi, rodzeństwa Ewy, Mykity i Davida Rusyn oraz Gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Fragmenty utworu „Nad Niemnem” zaprezentowali:

Joanna Łabanowska – zastępca burmistrza Gołdapi;
Wojciech Hołdyński – przewodniczący Rady Miejskiej w Gołdapi;
Grzegorz Łapiński – major rezerwy;
podinsp. Marcin Wysocki – naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi;
Alicja Borowa – słuchaczka Gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku;
bryg. Wojciech Szczepanik – Komendant; Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi
Zofia Burel – prezes Gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku;
Marzanna Konieczny – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gołdap;
Urszula Wrzosek – poetka, emerytowana nauczycielka języka polskiego, również reprezentantka Gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku;
Marzanna Marianna Wardziejewska – Starosta Gołdapski;
kpt. Dawid Banach – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Suwałkach, kapelan wojskowy;
por. Marcin Buczyński – funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Gołdapi;
Agnieszka Iwanowska – kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Ełckiej, siedziby w Gołdapi;
Janina Pietrewicz – radna Rady Miejskiej w Gołdapi;
mjr Sylwester Czaplicki – szef sekcji wychowawczej 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego;
Janina Lampard – słuchaczka Gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku;
Paulina Brol – dyrektor Niepublicznego Przedszkola “Radosne Skrzaty”;
Barbara Klimaszewska – czytelniczka w Bibliotece Publicznej w Gołdapi.

Oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gołdapi:

Urszula Mejdus, Bartosz Grześ, Kamila Jurewicz i Klaudia Świtaj.

Każdy uczestnik imprezy miał możliwość otrzymania bezpłatnie egzemplarza książki bądź audiobooka „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej ze specjalną pieczęcią pamiątkową przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przed budynkiem Urzędu Miejskiego można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną w Gołdapi, która po uroczystości zostanie wyeksponowana przed budynkiem biblioteki, do 19 września. Wystawa składa się z 10 plansz, na których znajduje się fotorelacja ze wszystkich lat akcji Narodowego Czytania w Gołdapi, jak również historia i opis tegorocznej edycji.

Organizatorami tegorocznej edycji Narodowego Czytania były: Biblioteka Publiczna w Gołdapi i Biblioteka Klubu 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Akcję tej edycji, jak co roku, objęli patronatem honorowym Burmistrz Gołdapi oraz Starosta Gołdapski, natomiast patronatem medialnym portale internetowe: goldap.info, TerazGoldap.pl oraz nasze miasto Gołdap i suwalskie Radio5. Wsparcia organizatorom udzielili ponadto: Dom Kultury w Gołdapi, Przedszkole Samorządowe nr 1 w Gołdapi, Gołdapski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gołdapi, rodzeństwo Eva, Dawid i Mykyta Rusyn, Stowarzyszenie Rowerowa Gołdap oraz Centrum Języka ojczystego Pani Helena Mielesz. Sponsorami były: PIEKARNIA i CUKIERNIA CYMES SUWAŁKI oraz PIEKARNIA TYGRYS z BAŃ MAZURSKICH. Imprezę prowadziła redaktor Izabela Filc-Redlińska.

Organizatorzy serdecznie dziękują lektorom, publiczności, sponsorom oraz osobom i instytucjom, niezmiennie od lat wspierających Narodowe Czytanie w Gołdapi: za czas poświęcony bibliotekom i literaturze, za życzliwość i serdeczność i przede wszystkim za charakterystyczny uroczy klimat, który od wielu lat towarzyszy tej akcji w naszym mieście.

Do zobaczenia za rok!

Powiązane artykuły