Jak golić się w czasie ciąży?

czarno białe zdjęcie kobiety w ciąży stojącej bokiem do obiektywu

Gładka skóra podczas ciąży bywa czasem wyzwaniem. Czas oczekiwania na to, aż maleństwo przyjdzie na świat może łączyć się podrażnieniami czy reakcjami alergicznymi na używane dotąd kosmetyki, które mają zadbać o skórę. Co więcej, usuwanie włosków na nogach czy okolicach bikini kiedy brzuszek jest już pokaźny nie jest komfortowe. W jaki sposób więc bezpiecznie golić się podczas ciąży?

Nie wysilaj się by dosięgnąć do miejsca, które chcesz wydepilować

To chyba najważniejsza zasada. Jeśli brzuch nie pozwala Ci na dosięgnięcie do jakiegoś miejsca, jak okolica bikini to tego nie rób – wysiłek z tym związany może okazać się niebezpieczny. Bardzo chcesz usunąć włoski z tego miejsca? Poproś kogoś bliskiego o wsparcie, jednak pamiętaj, że osoba ta może odmówić z wielu powodów, jak strach przed sprawieniem Ci bólu – musisz to uszanować.

Hormony, a skóra i włoski

W ciąży pojawiają się zawirowania hormonalne, które skutkują wzmożone porostem włosów i problemami ze skórą. Często bywa ona napięta, przesuszona, wrażliwa bądź mniej odporna na ból co przyczynia się do pojawiania się podrażnień.

Jak depilować w ciąży?

Po pierwsze, usiądź wygodnie – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i Twojego maleństwa. Może być to sedes, krzesło czy podłoga – wybierz miejsce, w którym będzie Ci łatwiej dotrzeć maszynką do trudno dostępnych miejsc.

Najbezpieczniejszy sposobem usuwania włosków dla przyszłej mamy jest golenie przy pomocy specjalnie wyprofilowanej golarki dla kobiet. Zabieg ten wykonany prawidłowo nie zostawia żadnych podrażnień. Niestety, włoski szybko odrastają, więc czynność tą trzeba często powtarzać. Rosnący brzuch w pewnym czasie może uniemożliwić schylanie się, co jednocześnie utrudni golenie nóg czy miejsc intymnych.

W takim wypadku na pomoc przychodzi depilacja pastą cukrową. Biorąc pod uwagę jej skuteczność, to metoda ta dorównuje depilacji woskiem – na dodatek jest bezpieczniejsza, ponieważ nie wymaga podgrzania produktu i delikatniejsza, a więc ryzyko alergii jest minimalne. Istnieją jednak przeciwwskazania do jej stosowania, są to stany zapalne, zakaźne i alergiczne skóry oraz uszkodzenia naskórka.

Zabieg ten jest również czasochłonny i wymaga wprawy, ale włoski nie odrastają tak szybko jak przy goleniu maszynką. Dobrze jest również sprawdzić przed zajściem w ciąże jak nasze ciało reaguje na pastę cukrową, gdyż czynność ta może okazać się bolesna.

Jak nie powinno depilować się w czasie ciąży?

Pierwsza na liście jest depilacja laserowa – laser dociera w głąb skóry i niszczy cebulki włosa. Nie istnieją jednak badania dotyczące oddziaływania go na płód, jednak lepiej nie ryzykować. Co więcej, zabieg przy użyciu lasera powoduje intensywne odczucia bólowe, co jest nieprzyjemne dla kobiet w ciąży – a przecież w tym czasie powinno się unikać bólu i stresu.

Kolejny na liście jest krem do depilacji. Wśród ich składników znajdziemy substancje chemiczne, w tym kwasy i siarczki. Lekarze nie zalecają używania takich produktów podczas ciąży, gdyż składniki te mogą podrażnić wrażliwą skórę przyszłej matki.

Z pewnością odpadają również takie sposoby jak depilacja depilatorem czy za pomocą ultradźwięków. Pierwszy z nich powoduje ostry ból, powodując tym samym niepotrzebny stres dla ciężarnej. Drugi natomiast, nie jest bolesny, jednak pojawiają się spekulacje na temat jego używania w czasie ciąży, ponieważ ultradźwięki mogą spowodować niebezpieczne zmiany w rozwoju płodu, wywołać skurcze, a nawet przedwczesny poród.

Zadbaj o swoją skórę w miejscach intymnych podczas ciąży!

Pamiętaj, by po zakończonej depilacji zadbać o depilację swojej skóry. Najlepiej w tym celu użyć sprawdzonych kosmetyków o naturalnych składnikach. Kobieca marka WIMIN tworzy swoje produkty w taki sposób, aby zapewnić kobietom to, czego potrzebują. Jednym z nich jest serum intymne z kwasem hialuronowym, które stworzone jest z naturalnych ekstraktów.


Porady

Powiązane artykuły