Felieton: proksemika i Honorowa Flaga Europy, czyli „sztandar wyprowadzić”

Może zbyt często zwracam uwagę na symboliczne znaczenie zdarzeń, miejsc czy sytuacji, z którymi się spotykam, ale tak już mam.

 

 

 

We wtorek (30 maja 2023 r.) po wejściu do sali posiedzeń Rady Miejskiej w Gołdapi, można było zauważyć zmiany wprowadzone po remoncie – ze ścian zniknęły umowy partnerskie i Honorowa Flaga Europy, ale za to mównica zajęła miejsce centralne. Umowy partnerskie trafiły do przedsionka, a Flaga znikła zupełnie.

Dla przypomnienia – Honorowa Flaga Europy trafiła do Gołdapi latem 2013 roku. W imieniu Gołdapi nagrodę, z rąk przedstawiciela Rady Europy, odebrał burmistrz Marek Miros. Rada Europy przyznała Gołdapi Flagę Honorową za porozumienie i współpracę z miastami partnerskimi oraz zasługi dla promocji idei jedności europejskiej. Tym samym Gołdap dołączyła do elitarnego grona miast europejskich, w tym kilku polskich, które posiadają Flagę Honorową Rady Europy. Flaga to także symbol wartości europejskich, które stanowią podstawę społeczności Unii Europejskiej, czyli: poszanowanie godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność, poszanowanie praw człowieka, w tym praw mniejszości.

Ale wracając do sali posiedzeń Rady Miejskiej w Gołdapi, zamiast Flagi Europy zobaczyliśmy umieszczoną centralnie na środku mównicę. Umieszczoną w sposób, który podzielił na dwie części stół, za którym zasiadają radni i goście. Dodam tylko, że podczas posiedzeń Rady Miejskiej z mównicy głównie korzysta burmistrz, często „spacerując” wokół niej. Takie ustawienie mównicy „zepchnęło” przewodniczącego Rady Miejskiej do boku i „zakłóciło komunikację” pomiędzy obiema częściami stołu. Aby wyrazić swój sprzeciw zmieniłem tradycyjne zajmowane przeze mnie miejsce. Z czym kojarzy mi się centralnie postawiona mównica i mówca machający rękami – nie będę pisał.

No i znów, całkiem nie wiem czemu, przypomniało mi się stwierdzenie z 1990 roku: „sztandar wyprowadzić”. Jaki „sztandar” został w ostatnich latach „cichcem” wyprowadzony z Gołdapi? Odpowiedź pozostawiam czytelnikom.

Zbigniew Mieruński

PS. Ilustrację stanowi klatka z nagrania Sesji Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 30 maja 2023 r. zamieszczonego na platformie esesja.tv


Aktualności

Powiązane artykuły