Uczniowie z SP2 w Warszawie

Gęsta sieć dróg, wieżowce, biura, centra handlowe, duży ruch na ulicach, autobusy, tramwaje, metro, no cóż, wielkie miasto, stolica, Warszawa. Właśnie do największego miasta w Polsce wybrali się uczniowie klasy 5b, 6a, 7a ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi – w dniach 26 – 27 kwietnia.

 

 

Swoją wizytę rozpoczęli od Centrum Nauki Kopernik, które oferuje ogromną różnorodność doświadczeń z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Światło, dźwięk, wiatr, elektryczność, robotyka, muzyka, neurobiologia, Mikołaj Kopernik, jak żywy… Tu każdy znalazł coś ciekawego do odkrycia. A w planetarium gwiaździste niebo i planety na wyciągnięcie ręki. Potem podróż do początków powstawania naszej Ziemi i już można inaczej spojrzeć na nasze ciało, które składa się z pierwiastków przybyłych gdzieś z głębi kosmosu.

A może to my jesteśmy kosmitami? Uczestnicy wycieczki ochłonęli nieco spacerując przez warszawskie parki, Krakowskim Przedmieściem, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w kierunku Rynku Starego Miasta. Tego dnia uczniowie korzystając z aplikacji Mapy Google prowadzili całą grupę na Lotnisko Chopina. Z tarasu widokowego oglądali startujące lub lądujące samoloty. Aplikację wykorzystali do poruszania się komunikacją miejską. Drugiego dnia wycieczki jej uczestnicy przenieśli się w przeszłość, do czasów II wojny światowej.

W Muzeum Powstania Warszawskiego z uwagą słuchali przewodników, przedzierali się wąskimi kanałami, odkrywali straszne skutki wojny, przyglądali się zdjęciom młodych powstańców, dowiedzieli się, jak radzili sobie w tych trudnych czasach Warszawiacy i z czego przyrządzali zupę plujkę… Z 30-tego piętra Pałacu Kultury i Nauki oglądnęli panoramę stolicy, a następnie na krótko udali się do Złotych Tarasów, słynnego centrum handlowego. Wycieczkę po Warszawie uczniowie zakończyli wizytą w ZOO. Z uwagą przyglądali się warunkom życia zwierząt. Dowiedzieli się, że ogrody zoologiczne nie kupują zwierząt, lecz wymieniają je między sobą. Rozmawiając z jedną z pracownic zajmującą się gorylami, uczniowie doszli do wniosku, jak ogromną pracę wykonują ci ludzie, ile serca poświęcają swoim podopiecznym oraz jak dobrze znają swoje zwierzęta. Zauważyli również, jak mocno goryle są związane emocjonalnie z opiekunką, jak śledzą jej ruch, odczytują emocje.

Wycieczkę zorganizowali i sprawowali opiekę nad uczniami wychowawcy: Małgorzata Wojciechowska-Gutowska, Marita Parat, Marcin Mościński oraz mama, pani Marta Buczyńska.

Naszą wycieczkę dofinansowała Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi oraz lokalni przedsiębiorcy: Zdzisław Galiński, Krzysztof Rawinis, Ryszard Pawlukanis, Tomasz Brzeziński, Marta Brzezińska, Monika Bagińska, Jacek Bagiński.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

 

 

 

Powiązane artykuły