Rozwiązanie sporów rodzinnych w sprawie spadku z udziałem kancelarii adwokackiej

prawnicy podają sobie ręce z klientami, w tle statuetka

Sprawy spadkowe bywają jednymi z najbardziej skomplikowanych i długotrwałych. Nawet w najbardziej zgodnych rodzinach zdarza się, że jeden zapis w testamencie powoduje różnego rodzaju spory spadkowe. Zanim jednak konflikt eskaluje, warto skorzystać z pomocy adwokata, który poinformuje nas o naszych prawach. Może on pełnić rolę bezstronnej osoby, która przeprowadzi nas przez wszelkie zawiłości prawne związane z dziedziczeniem.

Dział spadku

Jest to postępowanie, do którego dochodzi po stwierdzeniu nabycia spadku lub poświadczeniu dziedziczenia u notariusza. To często także moment, w którym dochodzi do różnego rodzaju sporów spadkowych. Jeżeli wśród spadkobierców nie ma zgody co do podziału majątku, niezależnie od tego, czy zmarły pozostawił testament, czy nie – dobrym wyjściem będzie skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej. Prawnik po przeanalizowaniu sytuacji, poinformuje nas o sposobach wzajemnych rozliczeń, ustaleniu spłat, rozliczeniu darowizn, nakładów oraz innych roszczeń. Może być tak, że spadkobiercy dojdą do porozumienia już na tym etapie, zgadzając się na ustalone rozliczenia. Jeżeli spór spadkowy będzie trwał, wówczas konieczne będzie założenie sprawy spadkowej i dokonanie działu spadku w sądzie. W takiej sytuacji również niezbędna może się okazać pomoc adwokata, która uchroni nas przed stratami.

Odrzucenie spadku

Częstym powodem sporów spadkowych jest fakt, że oprócz dóbr materialnych, zmarli pozostawiają po sobie długi. Adwokat poinformuje nas, czy w danej sytuacji lepiej odrzucić spadek, czy może przyjąć go z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Dowiemy się także, jakie konsekwencje dla dalszych krewnych będzie niosło przyjęcie lub odrzucenie przez nas spadku.

Wydziedziczenie ustawowych spadkobierców

Testator ma prawo pozbawić praw do spadku osobę, nawet jeśli jest ona ustawowym spadkobiercą. Aby do tego doszło, musi jednak powstać szereg istotnych czynników. Tego sytuacje są częstą przyczyną różnych sporów spadkowych. Wydziedziczenie nie zawsze bowiem jest skuteczne. Kancelaria prawna pomoże przeprowadzić je w prawidłowy sposób.

Prawo do zachowku

Sprawy spadkowe w dużej mierze dotyczą praw do zachowku. Wnoszą je osoby, które zostały pominięte w testamencie lub zostały wydziedziczone w sposób opisany powyżej. Korzystając z usług kancelarii w tego typu sporze spadkowym, dowiemy się, czy zapisy w testamencie można podważyć, jak obliczyć zachowek i jakiej kwoty możemy się spodziewać. Adwokat może pomóc w ustaleniu wysokości masy spadkowej, a jeśli sprawa trafi do sądu, może powołać świadków czy biegłych sądowych.

Spory spadkowe – czego jeszcze dotyczą?

Powyżej wymieniliśmy najczęstsze powody, dla których rodziny decydują się na współpracę z adwokatem podczas sprawy spadkowej. W jakiej jeszcze sytuacji może pomóc prawnik? Są to m.in.:

  • Doradztwo w zakresie testamentu i regulacji dziedziczenia ustawowego,
  • Sporządzenie wykazu majątku,
  • Stwierdzenie nieważności testamentu,
  • Umowny i sądowy dział spadku,
  • Zabezpieczenie spadku,
  • Zaliczanie darowizn w skład schedy spadkowej,
  • Zmiana postanowień spadkowych.

Więcej informacji: https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-spadek-gdansk/.


Porady

Powiązane artykuły