Ugoda z bankiem dla Frankowiczów – czy to dobry moment na jej podpisanie?

przekazywanie pieniędzy z rąk do rąk

Ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego jest coraz częściej oferowanym rozwiązaniem problemu frankowiczów. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ten temat, a także dowiedzieć nieco więcej na temat specyfiki ugód z bankami.

Ugoda z bankiem

Aktualnie coraz większa liczba banków daje swoim klientom możliwość zawarcia ugody. Taki stan rzeczy wynika głównie z przedłużających się spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych, a także rozbieżnościami występującymi w linii orzeczniczej. Wiele banków pragnie zakończyć procesy z klientami, które ciągną się od wielu miesięcy. Dodatkowo coraz częściej sądy stają po stronie klientów i decydują na unieważnianie kredytów frankowych, głównie z uwagi na występujące w nich klauzule abuzywne. Ugoda z bankiem jest proponowana klientowi, zanim sprawa trafi do sądu. Jednak wciąż w większości przypadków ugody są tak skonstruowane, aby to bank miał z nich więcej korzyści niż klient. Dodatkowo po podpisaniu ugody klient wciąż ma kredyt, który musi spłacać. Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła zalecenia oraz wytyczne dla banków, które dotyczą konstruowania ugód z klientami. Przedstawiają one sposób tworzenia ugód, a także ich niezbędne elementy.

Możliwość zawarcia ugody

Możliwość zawarcia ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego nie jest dostępna dla każdego frankowicza. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zawarcie umowy może być dla kredytobiorcy mniej korzystne niż wstąpienie na drogę sądową. Banki próbują jak najwięcej zyskać na podpisywanych ugodach, a więc istnieje wiele wyłączeń z możliwości zawarcia takiej umowy. Jeśli klient należy do grupy wykluczonej z możliwości zawarcia ugody, nie będzie miał możliwości jej podpisania, nawet jeśli będzie chciał. Najczęściej ugody nie są proponowane osobom, które już spłaciły kredyt, nawet jeśli był on nadpłacany. Rozwiązanie takie bardzo często nie przysługuje również kredytobiorcom, którzy brali kredyt na inne cele niż mieszkaniowe. Klienci, którzy skierowali sprawę na drogę sądową, także nie mogą skorzystać z ugody, chyba że została ona zaproponowana w ramach toczącego się procesu sądowego.

Czy warto?

Wielu frankowiczów zastanawia się, czy ugoda z bankiem będzie w ich przypadku odpowiednim rozwiązaniem. Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o takim rozwiązaniu warto dokładnie zapoznać się z zapisami zawartymi w proponowanej ugodzie, a najlepiej skonsultować swoje działania z prawnikiem. Podpisanie ugody z bankiem może się dla wielu klientów okazać niekorzystnym rozwiązaniem. Rzeczywiste skutki podpisania ugody przez klienta zależne są od zapisów zawartych w umowie, które mogą się znacząco różnić pomiędzy poszczególnymi bankami. W ugodach bardzo często niższy LIBOR zmieniany jest na wyższy WIBOR, co skutkuje wzrostem raty kredytowej. Podpisanie ugody wiąże się także ze zrzeczeniem się ewentualnych roszczeń w przyszłości. Dlatego warto się zastanowić, czy skierowanie sprawy na drogę sądową nie będzie lepszym rozwiązaniem niż zawarcie ugody z bankiem.

Więcej informacji znajdziesz na: https://kancelariafrankowicza.pl/czy-ugoda-z-bankiem-jest-oplacalna/


Porady

Powiązane artykuły