Zakończenie realizacji projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” w Szkole Podstawowej nr 2

W okresie 12-25 września 2022 r. w ramach projektu „Dwójka poznaje Świat – rozwijanie kompetencji drogą do sukcesu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi” realizowanego w związku z naszym udziałem w „Ponadnarodowej mobilności uczniów” zarządzanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, dobrze się przygotowaliśmy, wyjechaliśmy do Grecji. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

 

Podczas pobytu mieszkaliśmy w miejscowości Platamonas, gdzie mogliśmy podziwiać piękny, grecki krajobraz oraz realizować mnóstwo codziennych zajęć. Dojeżdżaliśmy do PLATON M.E.P.E. School w Katerini, gdzie odbywały się nasze zajęcia edukacyjne. Były to lekcje języka greckiego, zajęcia z mitologii, ekologii, robotyka, eksperymenty chemiczne itd. Poza tym nasz czas był maksymalnie zagospodarowany dzięki wycieczkom, które były organizowane każdego dnia. Zwiedziliśmy różne nietypowe i niepowtarzalne miejsca leżące w obrębie Riwiery Olimpijskiej. Wjeżdżaliśmy i wspinaliśmy się wysoko na wzgórza Masywu Olimpijskiego oraz schodziliśmy w doliny.

Mieliśmy możliwość nie tylko usłyszeć historie dotyczące Starożytnej Grecji, ale również zobaczyć miejsca, które stały się kolebką mitologii greckiej. Na co dzień spotykaliśmy się z Grekami, z którymi mogliśmy próbowaliśmy porozumiewać się zarówno w ich ojczystym języku (co było nie lada wyzwaniem), jak też używając języka angielskiego, a nawet polskiego. Wszędzie spotkaliśmy się z życzliwością i serdecznym przyjęciem, co spowodowało, że czuliśmy się bezpiecznie. Dzięki pysznym posiłkom nie mogliśmy narzekać na puste brzuszki. Korzystaliśmy z wielu atrakcji hotelowych, takich jak: baseny, boiska. Wolne chwile spędzaliśmy nad morzem.

Zwieńczeniem projektu było zorganizowanie na terenie naszej szkoły DNIA GRECKIEGO. Po powrocie, na lekcjach wychowawczych i nie tylko, opowiadaliśmy naszym kolegom i koleżankom o Grecji. Pokazywaliśmy zdjęcia, mówiliśmy o kulturze i kuchni. Na muzyce wspólnie w klasach tańczyliśmy taniec Zorby. W dniu podsumowania na korytarzu szkolnym zaprezentowaliśmy całej społeczności szkolnej wystawę zdjęć z Grecji. Wspólnie tańczyliśmy Zorbę, opowiadaliśmy ciekawe historie związane z Grecją oraz naszym pobytem. Uczestników zapoznaliśmy z charakterystycznymi greckimi przepisami kulinarnymi. Pytaniom nie było końca. Najbardziej zainteresowani byli najmłodsi. Poczuliśmy się, jakbyśmy znowu powrócili do pięknej, słonecznej krainy mitologii.

Krótka relacja z naszego pobytu w Grecji, w formie prezentacji, znajduje się poniżej.

Edyta Izbicka i Stanisława Mossakowska

 


Aktualności

Powiązane artykuły