Najczęstsze przyczyny awarii obrabiarek

Awarie obrabiarek to zmora techników w każdym zakładzie produkcyjnym. By uniknąć przestojów w pracy, trzeba wiedzieć, jak zapobiegać takim sytuacjom. Jak więc prawidłowo eksploatować obrabiarkę?

Po czym poznać awarię wrzeciona obrabiarki?

Wykonujące ciężkie prace wrzeciono obrabiarki to element niezwykle podatny na usterki. Jednym z sygnałów świadczących o usterce jest hałas wydawany przez obrabiarkę. Świadczy to o uszkodzeniu kół zębatych lub łożysk. Przyczyną bywa także obluzowanie się lub zużycie pasa transmisyjnego.

 

O tym, że każdy z tych elementów wymaga regulacji lub wymiany, przekonać się można także po zbyt wysokiej temperaturze generowanej przez wrzeciono. Inne objawy awarii to m.in. zacinanie się obrabiarki, niewłaściwe przemieszczanie się sprężyny talerzowej oraz zmiana pozycji wrzeciona.

 

Niezależnie od tego, co jest przyczyną awarii, trzeba pamiętać o kolejności demontażu części. Oprócz wymiany lub regulacji jednego z elementów warto przy okazji wyczyścić pozostałe podzespoły. Odpowiednie włożenie ich z powrotem ułatwi ich wcześniejsze ponumerowanie.

Co jeszcze powoduje mechaniczne usterki obrabiarek?

Zużywanie i rozregulowywanie się części to naturalna konsekwencja eksploatacji każdej maszyny. Czasem winny jest jednak człowiek. Z tego powodu należy pamiętać o regularnej konserwacji obrabiarki i zapewnieniu jej optymalnych warunków pracy.

 

Kluczem do zapewnienia właściwego działania obrabiarki jest kolejność montażu komponentów. Urządzenie potrzebuje też czasu na rozruch. Jednak nawet to nie gwarantuje jeszcze długiego okresu działania bez awarii. Części maszyny trzeba smarować. Dzięki temu można uniknąć przegrzewania się obrabiarki, które prowadzi do uszkodzenia narzędzi, a nawet silnika.

Jak programowanie wpływa na awarie obrabiarek?

Niewłaściwe programowanie to kolejna częsta przyczyna awarii obrabiarek. Powinno ono zostać dobrane do danej technologii obróbki. Innymi słowy, maszyna nie może pracować zbyt szybko lub za wolno.

 

Niewłaściwa kalibracja obrabiarki prowadzi ponadto do przesadnego nacisku narzędzi i w konsekwencji ich zepsucia. Kolejnym powodem awarii może być także ich nieodpowiednie osadzenie. W takim przypadku źle umieszczone narzędzia będą się blokować lub zahaczać o siebie, a w rezultacie uszkadzać nawzajem.

 

Najlepszym sposobem, by uniknąć tego typu problemów, jest symulacja działania. Do tego służą systemy jak CAD, CAE i CAM. Po ustawieniu wszystkich parametrów obróbki wystarczy zapisać je w sterowniku obrabiarki i bezpiecznie zacząć pracę.

 

Po części do obrabiarek zajrzyj do Monmaster.

Artykuł sponsorowany


Aktualności

Powiązane artykuły