Banie Mazurskie. Za nami obchody Narodowego Święta Niepodległości  

11 listopada to ważny dzień na kartach naszej historii. Tego dnia, w 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała wolność i wróciła na mapy świata. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca tak ważne dla nas wszystkich wydarzenia.

 

 

W akademii uczestniczył Łukasz Kuliś wójt gminy, przewodnicząca Rady Gminy Stefania Urbańska, radny gminny Mirosław Kwit, dyrektor ZPO Joanna Orzeł oraz prezes Gminny OSP Artur Sztuk, naczelnik OSP Grodzisko Krzysztof Anzulewicz oraz druhowie OSP Grodzisko.

Akademię otworzyły dzieci, które przepięknie powiedziały wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały”. Była to rozmowa dwójki przyjaciół. Chłopca z Ukrainy – Nazarija, który wraz z rodzicami przyjechał do Polski oraz Julii, jego koleżanki z polskiej szkoły. Na koniec wiersza Nazarij wręczył Julii piękny biało czerwony bukiet kwiatów.

Ze względu na sytuację, która obecnie panuje na Ukrainie, wykonanie wiersza bardzo wzruszyło zebranych uczestników. Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po ich występie, na scenie zaprezentowały się Aurelia Wałejko z pieśniami patriotycznymi i Maja Motusiewicz z wierszem „11 Listopada”.

Wśród wykonawców nie mogło zabrakną również przedstawicieli samorządu, który w tym dniu na scenie reprezentowała Stefania Urbańska przewodnicząca Rady Gminy. Pani Stefania wyrecytowała wiersz Romany Fiedorowicz „Wolność”. Wiersz ten był wprowadzeniem do kolejnego utworu muzycznego Uwięziony ptak”, wzruszająco zaśpiewanego przez Milenę Kisyk.

W dalszej kolejności na scenie zaprezentowali się: chór „Lisiacy” z Lis oraz zespół „Tęcza” z Klubu Seniora we Wróblu. W ich wykonaniu usłyszeliśmy przepiękny koncert pieśni patriotycznych, nawiązujących do wolności, patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny. Każdy utwór podkreślał ważność tego święta. Akademię 11 Listopada swoim występem zakończyła Gabriela Typyło. W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwór „Historie zagubione”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne i radosne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości.

Powiązane artykuły