Hebelek, Meksyk, Relaks, Kubusiowa, Sezam…

Te i inne nazwy ważnych miejsc w Gołdapi przypomniał dr Mirosław Słapik podczas prelekcji zorganizowanej przez partnerstwo „Kultura dla przestrzeni”.

 

 

Spotkanie odbyło się 27 października i było swoistym aneksem do niedawno wydanej, przez wydawnictwo SIGNI, książki „Ważne, trochę zapomniane… Życie w Gołdapi w latach 1945-1989”. Autorami książki, której pierwsze wydanie zostało już sprzedane, są – Zdzisław Sadowski i Mirosław Słapik. Wydawnictwo zawiera ponad 600 fotografii i opis życia mieszkańców Gołdapi z perspektywy istniejących wówczas zakładów pracy, wydarzeń sportowych i życia społeczno-kulturalnego. Podczas czwartkowej prelekcji, oprócz pokazu zdjęć, zebrani usłyszeli niepozbawiony humoru, autorski komentarz dr. Mirosława Słapika. Była to też okazja do wspomnień i komentarzy publiczności, a nazwy „Hebelek, Meksyk, Relaks, Kubusiowa, Sezam…” pozostają w pamięci coraz mniejszej grupy mieszkańców, a dzięki książce zostały na trwale zapisane w historii naszego miasta.

Organizator – partnerstwo „Kultura dla przestrzeni”, w ostatnich dwóch latach zorganizowało 10 spotkań poświęconych historii Gołdapi i Mazur, przygotowało dwie edycje plenerowej wystawy „Gołdap – ludzie i miejsca”, postawiło w przestrzeni Gołdapi 5 tablic prezentujących miasto przed XX wojną światową oraz 5 cokołów w miejscach w których stały nieistniejące dziś, ważne budynki.

Działania partnerstwa „Kultura dla przestrzeni” dofinansowano ze środków programu „Lokalne partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

GFL

 

Powiązane artykuły