Giżycko – mazurska stolica żeglarstwa

„Na Mazury, Mazury, Mazury, popłyniemy tą łajbą z tektury…”. Mazury każdemu Polakowi jednoznacznie kojarzą się z jeziorami, lasami i żeglowaniem. Jest w tym bardzo dużo prawdy. Ale nawet jeśli nie przepadacie za opuszczaniem stałego lądu na rzecz chyboczącej łódki, znajdziecie tam coś dla siebie.

 

 

 

Giżycko zostało okrzyknięte stolicą żeglarstwa w Polsce. Nie bez powodu. Położone jest w pięknym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Na jego terenie znajduje się jeden z największych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich. Jest to idealne miejsce zarówno do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, jak i spacerów po okolicznych lasach, a także do odpoczynku na plaży.

 

Gdzie spać w Giżycku?

Miasto to jest nastawione na przyjmowanie turystów, więc da się tutaj znaleźć bardzo dużo różnego rodzaju miejsc noclegowych. Nie ma najmniejszego problemu, żeby znaleźć jakiś hotel na Mazurach. Giżycko pełne jest też pensjonatów, pokoi do wynajęcia, a na amatorów spania w namiocie czekają liczne pola kempingowe.

 

Wodne atrakcje

Na Mazurach każdy może spróbować swoich sił w sportach wodnych. Najbardziej popularne jest żeglarstwo. Możliwe jest wypożyczenie łódki nawet nie posiadając patentu żeglarskiego. W takim przypadku obowiązują konkretne reguły, zwłaszcza dotyczące wielkości dostępnej jednostki i mocy silnika, jeśli myślimy o motorówce. Warto wypróbować tą opcję, żeby sprawdzić, czy złapiemy żeglarskiego bakcyla zanim postanowimy zdobyć patent żeglarski. Mazury to jednak nie tylko żagle. Na chętnych czekają również: rowery wodne, kajaki, windsurfing, czy modne ostatnio deski SUP. Dla amatorów wędkowania znajdzie się tutaj kilka spokojnych miejsc umożliwiających łowienie ryb.

 

Zielone okolice Giżycka

Ci, którzy nie są fanami spędzania czasu w wodzie, również znajdą coś dla siebie. W Giżycku znajduje się kilka parków, a tuż pod miastem Las Miejski w Gajewie. Jest to bardzo zróżnicowany obszar pełen pagórków, zagłębień i dolinek. Utworzonych zostało tam kilka siedlisk Natura 2000. Dla zwiedzających dostępna jest ścieżka przyrodniczo-edukacyjna prowadząca częściowo obok leśnych stawów. Można tam skorzystać z ustawionych przez nadleśnictwo ławeczek, wiat i miejsc ogniskowych. Jest to świetne miejsce na rodzinny odpoczynek wśród zieleni.

 

Miasto dla każdego

W Giżycku każdy ma możliwość wartościowo spędzić czas. W samym mieście najciekawszym miejscem historycznym jest XIX-wieczna Twierdza Boyen, która jest największym zabytkiem na Mazurach. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów architektury obronnej w Polsce. Od 2014 roku odbywa się tam rokrocznie inscenizacja historyczna „Operacja Boyen”. Inne obiekty warte zobaczenia to: zabytkowa Wieża Ciśnień, Wzgórze św. Brunona oraz XIX-wieczny most obrotowy na kanale Łuczańskim. Oprócz tego koniecznie trzeba odbyć spacer Pasażem Portowym, a następnie przejść kładką spacerową i estakadą prosto na taras widokowy oraz molo. Rozpościera się z niego wspaniały widok na otoczone lasami jezioro Niegocin.

Tekst sponsorowany

Powiązane artykuły