Nauczyciele SP nr 5 na szkoleniu w Grecji

Od 11 do 23 lipca nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczyli w szkoleniach i kursach realizowanych w ramach akredytacji projektu na rzecz mobilności uczniów i kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja szkolna, współfinansowanego przez Unię Europejską programy Erasmus+. Przedsięwzięcie dotyczyło doskonalenia umiejętności zawodowych, językowych oraz cyfrowych w czasie dwutygodniowego pobytu w Grecji.

 

 

 

Zanim nauczyciele dotarli do miejsca docelowego, zwiedzili stolicę Węgier – Budapeszt. Mogli tu podziwiać budynek parlamentu, Pomnik Tysiąclecia na Placu Bohaterów, Park Miejski, a w podczas rejsu statkiem po Dunaju – kompleks budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym.

W Grecji uczestnicy projektu realizowali program cyklu szkoleń i kursów. W szkole znajdującej się w mieście Cattolica uczyli się języka greckiego i angielskiego oraz poznali metody nauczania języków obcych. Korzystali w tym celu z translatorów online. Poznali aplikację na telefon do tłumaczenia języków „All Language Translator”. Nowo nabyte kompetencje językowe należało następnie sprawdzić w praktyce, robiąc zakupy na targu. Z zakupionych produktów nauczyciele musieli przygotować potrawę grecką. Przy okazji dowiedzieli się, jak jest wytwarzana oliwa z oliwek oraz ser feta. Produkcję wina mogli natomiast zobaczyć w miejscowej winiarni. Poznane na zajęciach językowych słownictwo można było wykorzystać również w innych sytuacjach – w sklepach, w restauracjach, a nawet u stomatologa.

Na zajęciach komputerowych nauczyciele uczyli się zakładania stron internetowych. Poznali także najnowsze technologie komputerowe. Tworzyli „Escape roomy” historycznej Grecji na platformie Genially.

W wolnych chwilach uczestnicy projektu mogli poznać różne piękne zakątki, ucząc się przy okazji kultury, historii, obyczajów i religii Greków. Zwiedzili Stary Panteleimon – niewielką górską wieś położoną na wschodnim zboczu masywu Olimp. Zachwycali się kamiennymi budynkami, tawernami porośniętymi winoroślą oraz zapierającym dech w piersiach widokiem na Zatokę Termajską. Z kolei rejs na wyspę Skiatos zauroczył wszystkich rajskim krajobrazem. Lazurowa woda w połączeniu z zielonymi wyspami o złotych plażach tworzyła niezapomniane pejzaże.

Będąc w Grecji nauczyciele mogli także zobaczyć Meteory – majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne ze znajdującymi się na szczytach wiekowymi bizantyjskimi klasztorami. Przekonali się, że nie bez powodu miejsce to jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedyny w swoim rodzaju zakątek ze skałami ,,zawieszonymi w powietrzu”.

Kolejnymi atrakcjami turystycznymi były Saloniki – drugie co do wielkości miasto w Grecji oraz Litochoro, gdzie odbyła się degustacja owoców morza.

W ostatnim dniu zajęć językowych nauczyciele otrzymali certyfikaty ukończenia kursu i szkolenia w greckiej Instytucji IEI.E.K LYDIA KEK SCHOOL. Wieczorem przy wspólnym ognisku na plaży uczestnicy projektu mogli podzielić się swoimi wrażeniami po niezwykle udanym pobycie w pięknej, słonecznej Grecji.

Powiązane artykuły