Zapraszamy na IV edycję wystawy „Okamgnienia cywilizacji”

Fotograficzne wystawy plenerowe „Okamgnienia cywilizacji” przy gołdapskiej „Matrioszce” wpisały się już w kalendarz wydarzeń artystycznych, nie tylko lokalnych, ponieważ wśród autorów zdjęć są też osoby pochodzące z Olsztyna i Warszawy. Plenerowy charakter umożliwia szerszy odbiór prac. W niedzielę odbył się wernisaż IV edycji.

 

 

Pomysłodawcą jest Sławomir Stalmach, redaktor 3 programu TVP, pisarz, socjolog i miłośnik ziemi gołdapskiej. Organizatorami: Fundacja „Dobro Lokalne” z Warszawy, Wydawnictwo „SIGNI” i Restauracja „Matrioszka”.

„Tematem wystawy jest Ziemia Gołdapska w sercu Mazur Garbatych. Jest to niezwykła kraina geograficzna, posiadająca fascynującą historię. Tutaj widać przemijalne i pełne uroku piękno ludzkich cywilizacji.” To są słowa Sławomira Stalmacha.

Jednak do historii i przemijania podchodzimy różnie – jedni kojarzą te słowa z wielkimi wydarzeniami i znanymi zabytkami; inni starają się dostrzegać to co jest niejako zadeptywane po drodze. Mogą to być tak zwane „sklepy”, czyli murowane piwnice do przechowywania żywności albo resztki zabudowań mieszkańców byłych Prus Wschodnich.

Są świadectwa przemijającej cywilizacji, epok i generacji, po których zostały zaledwie ślady i które powoli przestają być widoczne – po prostu rozpadają się lub są zawłaszczane przez przyrodę. Czas płynie szybko, jeszcze szybciej rozwijają się nowe technologie – bywa, że to co jeszcze ćwierć wieku temu było przydatne, dziś okazuje się zabytkiem.

Nierzadko jedynym sposobem, by zachować te ginące artefakty, jest sztuka, w tym fotografia. I to można by już potraktować jako zasadniczy cel cyklu „Okamgnienia cywilizacji”. Mimo to możliwe, że pozostając przy tym narazilibyśmy się na ograniczanie twórczego spojrzenia, bowiem kolejnymi walorami mogą być – niepowtarzalny urok tych miejsc i czasem otaczająca je mgiełka tajemnicy. Czymże jednak byłyby te fotografie bez indywidualnego spojrzenia ich twórców?

Celowo wybraliśmy do naszych prezentacji plener, konkretnie ogrodzenie gołdapskiej Restauracji „Matrioszka”. Przemawia za tym kilka argumentów. Przede wszystkim dostępność i tło, które może okazać się dla odbiorcy elementem ekspozycji…

Organizatorzy dziękują Starostwu Powiatowemu w Gołdapi za dofinansowanie wystawy oraz katalogu. Wioletcie Anuszkiewicz, Zbigniewowi Mieruńskiemu, Tomaszowi Stalewskiemu i gospodarzom „Matrioszki” za pomoc.

 

 

Powiązane artykuły