Zespół jelita drażliwego, czym jest i jak warto się odżywiać

Zespół jelita drażliwego, w skrócie IBS od Irritable Bowel Syndrome, jest to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Polega ona na zaburzonej pracy jelit i ich nad reaktywności. Najczęstszymi objawami tej choroby są silny ból brzucha, wzdęcia, zmiana częstotliwości wypróżnień, zmiana wyglądu i konsystencji stolca.

 

 

Czy zespół jelita drażliwego jest wyleczalny? Jakie są jego przyczyny?

Niestety uznaje się, że wyleczenie w pełni nie jest możliwe. Najskuteczniejszą metodą łagodzenia objawów IBS jest zażywanie zaleconych przez lekarza probiotyków.
Głównym powodem choroby jest zaburzona praca jelita grubego, której powód może mieć podłoże nerwowe. Chociaż trudno jest wyróżnić jedną konkretną przyczynę, wskazuje się na długotrwały stres, zamartwianie się, nerwica i depresja negatywnie wpływają na cały organizm, jednak z dużym stopniu odbija się to właśnie na układzie pokarmowym. Jelito grube można uszkodzić także poprzez nadmierne używanie środków przeczyszczających, niektóre jedzenie, zwłaszcza ostre, także nie wpływa na nie pozytywnie. Przebyte w przeszłości infekcje żołądkowo-jelitowe mogą przyczynić się do wystąpienia IBS.

 

Jaka dieta na zespół jelita drażliwego IBS?

Jak z każdą dietą, i ta jest dostosowywana indywidualnie przez lekarza do pacjenta, nie każda postać IBS wygląda bowiem tak samo. Są jednak przyjęte pewne reguły, których należy się trzymać, by nie pogorszyć swojego stanu.
Dobrze jest sprawdzić, jakie produkty mogą przeszkadzać konkretnie naszym jelitom, w tym celu trzeba codziennie odnotowywać zjedzone przez siebie jedzenie i monitorować reakcje swojego organizmu. W taki sposób łatwo wyeliminować pokarm, który najbardziej zaostrza nasz stan.

Wspomniane już, ogólne zasady:

  • ograniczenie tłustych i smażonych posiłków;
  • w znacznym stopniu wyeliminowanie alkoholu, mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych;
  • unikanie jedzenia, które ma tendencje do wywoływania wzdęć, czyli: strączki, kukurydza, brokuły, kalafior, czosnek, kapusta, cebula, brukselka;
  • regularność posiłków, najlepiej 5 niewielkich dziennie;
  • gotowanie na parze lub w wodzie, by unikać tłuszczu;

 

Rodzaje IBS

Zespół jelita drażliwego może mieć postać, w której występować będą biegunki, w takim przypadku, chora osoba powinna stosować dietę lekkostrawną, bez tłuszczu, z unikaniem razowego chleba, otrębów, migdałów, orzechów, ciemnego ryżu, kasz, części warzyw i owoców, które posiadają pestki, maku. Zalecane są za to delikatne warzywa, najlepiej młode, płatki owsiane, miąższ z owoców.
Kiedy natomiast pojawiają się zaparcia, trzeba zadbać, by w diecie znalazła się wystarczająca ilość błonnika, czyli ok. 30 do 50 gramów na dzień.

Dziwić może, ale pacjenci, u których zdiagnozowano zespół jelita drażliwego, skarżą się także na dolegliwości, które z pozoru nie przychodzą na myśl gdy mowa o chorobach pokarmowych, jednak gdy znamy przyczyny IBS stają się one jasne. Dodatkowe dolegliwości to:

  • częste chodzenie do toalety w celu oddania moczu;
  • zwiększony stres i nerwowość;
  • ból głowy;
  • poczucie niepokoju nawet gdy wszystko jest w porządku;
  • nadmierna senność.

Powiązane artykuły