Zapraszają do K2 na wystawę „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”

Dom Kultury w Gołdapi zaprasza 11 lipca o 17:00 do Galerii K2 na otwarcie wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”. Wystawę otworzy Bartosz Gralicki – historyk i kurator wystawy, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.

 

 

 

Wystawa opiera się na kolekcji zdjęć portretowych osób zamordowanych przez Sowietów w wyniku Obławy Augustowskiej. Fotografie – nawet jeśli są zniszczone lub w niskiej jakości – stanowią dziś jedyny nośnik, dzięki któremu wizerunki ofiar zachowały się do naszych czasów. Dzięki zaawansowanym technikom rekonstrukcji cyfrowej i koloryzacji wystawa Instytutu Pileckiego przywraca naszej pamięci prawdziwe oblicza tych osób. Twarze ofiar rozświetlają mrok niepamięci i zapomnienia, na które chcieli skazać ich komunistyczni oprawcy. Stając z zamordowanymi twarzą w twarz, dostrzegamy rozmiar straty i skalę zbrodni, która przerwała życiorysy odważnych młodych ludzi, pełnych pasji i planów na przyszłość.

Wystawa miała swoją premierę 13 października 2021 r. na terenie tzw. „Domu Turka” w Augustowie – dawnej siedziby NKWD i UB. Instytut Pileckiego wykupił budynek z rąk prywatnych i tworzy w tym miejscu Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. Wystawa została również nominowana do nagrody „Projekt Roku 2021” Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii „Impakt Społeczny”.

Powiązane artykuły