Zaczynamy (Bezpieczne) Wakacje 2022!

Dzisiaj w szkołach odbywają się uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022. Dzieci i młodzież rozpoczynają długo wyczekiwane wakacje. Funkcjonariusze gołdapskiej Policji życzą niezapomnianych wrażeń i wielu radosnych chwil. Mundurowi dołożą wszelkich starań, aby w czasie wolnym od szkoły było w naszym powiecie bezpiecznie.

 

Spotkania profilaktyczne dzielnicowych w szkołach właśnie dobiegły końca. Mamy nadzieję, że prowadzone przez funkcjonariuszy prelekcje przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa podczas tegorocznego wypoczynku letniego. Dzieci i młodzież podczas pogadanek z mundurowymi zostali uczuleni na właściwe reakcje w przypadku napotkanych przez nich niebezpieczeństw. Znają podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas kąpieli, wycieczek pieszych, górskich, jak również są świadomi prawidłowego zachowania w ruchu drogowym. Policjanci przypominali o zasadach udzielania pierwszej pomocy, udzielali cennych wskazówek, chętnie odpowiadali na zadawane przez dzieci pytania.

 

W nadchodzącym okresie wakacyjnym na najmłodszych czekają kolejne spotkania z funkcjonariuszami. Tym razem odbędą się one w miejscach zorganizowanego letniego wypoczynku, w miejscach obozów czy kolonii. Podczas rozmów profilaktycznych policjanci będą omawiać różne zagrożenia, przypominać w dalszym ciągu o zasadach bezpieczeństwa. Przedmiotowe działania będą przeprowadzane wspólnie z podmiotami pozapolicyjnymi, m.in. z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

 

Ponadto, przypominamy, że policjanci w sezonie letnim będą patrolować przy pomocy łodzi motorowej akweny znajdujące się na terenie naszego powiatu, kontrolować plaże kąpielisk i ich okolice. Pod szczególnym nadzorem znajdą się użytkownicy sprzętów pływających. Mundurowi będą poddawać kontroli ich użytkowników i sprawdzać ich stan trzeźwości. Ponadto, w okresie wakacyjnym odbędą się wzmożone działania na drogach mające na celu ujawnianie kierowców rażąco naruszających zasady bezpieczeństwa. Policjanci będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących, prowadzić pomiary prędkości, jak również zwracać uwagę na odpowiednie przewożenie dzieci i korzystanie przez użytkowników pojazdów pasów bezpieczeństwa. Warto nadmienić, iż specjalistycznym kontrolom będą poddane autobusy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki, wyjazdy integracyjne. Wyjazdy grup mogą być zgłaszane przez ich opiekunów bądź rodziców u Oficera Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi (tel. 477357400), który skieruje patrol ruchu drogowego na umówioną kontrolę.

Podczas pobytu nad wodą!

– Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli.

– Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpielisk.

– Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR.

– Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku.

– Nigdy nie skacz do nieznanej wody – zawsze oceń głębokość wody i ukształtowanie dna.

– Jeśli w wodzie znajdują się dzieci – miej nad nimi ciągły nadzór.

– Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska.

 

Przed podróżą!

– Zadbaj o stan techniczny pojazdu oraz jego obowiązkowe wyposażenie.

– Zaplanuj trasę oraz miejsca wypoczynku.

– Zawsze wybieraj drogi główne, staraj się unikać dróg bocznych, nieznanych.

– Przed podróżą zadbaj o prawidłowy stan psychofizyczny, bądź wypoczęty.

– Opuszczając samochód zabieraj ze sobą dokumenty oraz kluczyki. Nie zostawiaj w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, zawsze chowaj je do bagażnika.

– W podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.

– Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

– Przed wyjazdem zabezpieczmy swoje mienie, zamknijmy drzwi i okna naszego mieszkania, zakręćmy zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

– Unikajmy udostępniania informacji na portalach społecznościowych o naszym wyjeździe, zdjęcia z wakacji lepiej umieszczać po powrocie do domu.

– Podczas naszej nieobecności poprośmy zaufaną osobę o zaopiekowanie się domem lub mieszkaniem, współdziałajmy z sąsiadem.

 

Mundurowi apelują o ostrożność i rozsądek podczas letniego wypoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa i wspólnie zadbajmy, aby tegoroczne wakacje były dla wszystkich naprawdę bezpieczne.

KPP Gołdap

 

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły