Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich we Włoszech

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich 29 maja wraz z opiekunami wyruszyli do urokliwego miasta Cattolica położonego na wybrzeżu Adriatyku w środkowej części słonecznej Italii.

 

 

 

Wyjazd został zrealizowany w ramach akredytacji projektu na rzecz mobilności uczniów w sektorze Edukacja szkolna współfinansowanego przez Unię Europejską programy Erasmus+. Głównymi celem przedsięwzięcia było doskonalenie kompetencji językowych, zwiększenie świadomości międzykulturowej, wyrównanie szans edukacyjnych uczniów, a także rozwijanie kompetencji zawodowych, kulturowych i językowych nauczycieli. Uczniowie doskonalili umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Poznali podstawy języka włoskiego. Mieli również możliwość zdobycia wiedzy o historii, oświacie i tradycjach Włoch.

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Jupiter usytuowanym 150 m od piaszczystej plaży, a następnie wybraliśmy się na spacer po mieście. Podziwialiśmy pięknie utrzymane promenady, fontanny oraz śródziemnomorską roślinność.

Kolejne dni obfitowały w szereg atrakcyjnych zdarzeń. Jednym z nich były wizyty we włoskiej szkole – Instituto Paritario Michelangelo w Rimini. Poznaliśmy uczniów i nauczycieli tej placówki. Zadawaliśmy pytania dotyczące ich nauki, zainteresowań, sposobów spędzania wolnego czasu. Uczestniczyliśmy z zabawach integracyjnych. Rozmawialiśmy, śpiewaliśmy, a nawet tańczyliśmy przy rytmach polskich i włoskich szlagierów.

Niezwykłą atrakcją były również wycieczki. W Montegridolfo podziwialiśmy architekturę średniowiecznego zamku. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam zwiedzanie Wenecji. Mogliśmy osobiście się przekonać, dlaczego to miasto jest uznawane za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa kultury. Z zapartym tchem patrzyliśmy na Plac i Bazylikę św. Marka, Most Westchnień, kolorowe targowisko Rialta, gondole majestatycznie pływające po największym weneckim kanale. W Loreto odwiedziliśmy Papieskie Sanktuarium Santa Casa oraz Cmentarz Wojenny, który jest jedną spośród czterech polskich nekropolii na ziemi włoskiej. Znajduje się tu 1112 grobów polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej. Kolejnym pięknym miejscem, które mogliśmy zwiedzić, było San Marino – jedno z najmniejszych państw Europy stanowiące enklawę na terytorium Włoch. Z wierzchołka góry Monte Titano podziwialiśmy malowniczą panoramę okolicy. W Rimini czekało na uczniów kolejne zadanie dotyczące umiejętności czytania mapy i orientacji w terenie. Grupy musiały znaleźć w mieście pięć najważniejszych zabytków: Łuk Augusta, amfiteatr, pomnik Juliusza Cezara, starożytny most rzymski oraz Piazza Cavour. Ostatnie zabytkowe miejsce, które mieliśmy przyjemność zwiedzić, to Castello di Gradara. O tej średniowiecznej fortecy krąży wiele legend. Znana jest również prawdziwa historia miłości pierwszych właścicieli zamku, która stała się inspiracją dla pisarzy, poetów i malarzy.

Ciekawych i rozwijających zajęć nie zabrakło również w mieście, w którym mieszkaliśmy. Jedno przedpołudnie spędziliśmy na targu. Uczniowie podzieleni na zespoły musieli znaleźć na straganach owoce, a następnie zapoznać się z ich angielską i włoską nazwą. Swoje zdolności plastyczne można było pokazać w czasie malowania kamieni, a umiejętności komunikacyjne przydały się w rywalizacji o zwycięstwo w konkursie polegającym na wymianie długopisów na inne przedmioty należące do przypadkowo spotkanych przechodniów.

W drodze powrotnej do Gołdapi czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka – podziwianie górskiego krajobrazu Alp.

Do domów wróciliśmy z ogromnym bagażem nowych wrażeń, niezapomnianych atrakcji i pięknych wspomnień. Ten wyjazd był wyjątkowym przeżyciem.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły