Pozycjonowanie Joomla – Dla Webmasterów i właścicieli

joomla logo

Wśród systemów, o które oparte są strony internetowe największą popularnością cieszą się systemy CMS ‒ WordPress, Joomla! oraz Drupal. W naszym artykule skupimy się na działaniach optymalizacyjnych stron opartych na CMS-ie Joomla. Na blogu jednej z topowy agencji SEO – 1stplace.pl ukazał się kompleksowy poradnik na ten temat optymalizacji Joomla, poniżej najważniejsze wskazówki.

Jak optymalizować Joomla?

 • Serwer strony

Jednym z ważniejszych czynników jakie Google bierze pod uwagę, tworząc ranking stron www, jest prędkość ładowania strony. Tutaj niezmiernie ważny jest odpowiedni serwer ‒ przy jego wyborze nie warto sugerować się niską ceną.Tanie serwery zazwyczaj działają awaryjnie i są bardzo wolne, a to niekorzystnie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce.

Dobrze więc zdecydować się na współpracę z firmą, które będzie w stanie zaoferować nam porządny serwer. Jeśli nie wiemy, jakie rozwiązanie będzie dla nas optymalne, konsultacja ze specjalistą będzie bardzo wskazana.

 • Słowa kluczowe

Dobór słów kluczowych ma bardzo duże znaczenie we wszystkich działaniach SEO, nie tylko w pozycjonowaniu Joomla. Aby artykuł znalazł się wysoko w wynikach wyszukiwania, musi zawierać odpowiednie słowa kluczowe.

 • Przyjazne adresy URL

O czym w szczególności pamiętać podczas tworzenia adresów URL? Przede wszystkim powinny one być:

 • czytelne
 • unikalne
 • dobrze, gdy zawierają słowa kluczowe
 • słowa w adresie powinny być rozdzielone myślnikami
 • Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne możemy zdefiniować jako złącza do stron w obrębie jednej witryny, takie linkowanie umożliwia bezproblemowe przejście pomiędzy stronami jednej witryny. Linkowanie wewnętrzne korzystnie wpływa również na indeksowanie stron przez boty Google’a.

 • Narzędzia analityczne

Jednym z najistotniejszych narzędzi jest Google Search Console, takie narzędzie umożliwia monitorowanie strony w wynikach wyszukiwania. Kolejnym z narzędzi jest Google Analytics, dzięki któremu możemy monitorować liczbę oraz profil odwiedzających naszą stronę użytkowników.

 • Meta opisy

Opisy title to kolejny czynnik brany pod uwagę przez Google. Warto poświęcić czas na zoptymalizowanie tego znacznika ponieważ wpływa on nie tylko na pozycję strony w wyszukiwarce, ale także na współczynnik klikalności.

 • Optymalizacja pod kątem szybkości

Warto zadbać o optymalizację czynników, które pozytywnie wpłyną na szybkość ładowania się strony opartej na Joomla. Mowa tutaj między innymi o takich czynnościach jak optymalizacja wielkości obrazków czy o wyłączeniu na stronie kompresji GZIP.

 • Responsywność strony

Wielu użytkowników korzysta z internetu za pomocą różnego typu urządzeń mobilnych, warto więc zadbać o to, aby nasza strona poprawnie wyświetlała się na tego typu urządzeniach, a więc o jej responsywność.

Wtyczki i pluginy do stron Joomla

W pozycjonowaniu stron Joomla pomocne okazują się też wtyczki i dodatki, wśród najpopularniejszych wymienić możemy:

SH404SEF

SH404SEF to jedna z najpopularniejszych wtyczek i rozszerzeń SEO w przypadku stron opartych na Joomli. Wśród funkcjonalności wtyczki wymienić możemy: obsługę Google Analytics, usuwanie duplikatów adresów URL, ochronę strony przed atakami i inne.

EFSEO- EASY FRONTEND SEO

Wymieniona wtyczka to gwarancja bezproblemowej kontroli metadanych na stronie opartej na Joomla. EFSEO- EASY FRONTEND SEO umożliwia między innymi generowanie i zmianę metadanych.

JOOMSEF

Jak już wspomnieliśmy, w procesie pozycjonowania ważną rolę odgrywają adresy URL. Wtyczka JOOMSEF umożliwia generowanie oraz zarządzanie adresami URL.

TAG META

TAG META to kolejna wtyczka umożliwiająca zarządzanie metadanymi. Wtyczka obsługuje meta title, description czy keywords.

SEO SIMPLE

SEO SIMPLE to wtyczka przeznaczona dla osób, które nie mają doświadczenia w działaniach SEO. Wtyczka między innymi umożliwia automatyczną zmianę opisów meta. Wtyczka jest bardzo intuicyjna w obsłudze i z pewnością będzie dużą pomocą przy pozycjonowaniu stron opartych na Joomla.

Podsumowanie

Regularna optymalizacja strony to klucz do wysokich pozycji w rankingu Google’a, a co za tym idzie do większych zysków.

Na koniec pozostaje nam tylko zachęcić wszystkich do lektury poradnika 1stplace.pl.

Powodzenia!


Porady

Powiązane artykuły