Jak wybrać zdrowe musli?

Musli cieszy się coraz większą popularnością wśród entuzjastów zdrowego stylu życia. Jednak nie każde płatki korzystnie wpłyną na organizm. Jak wybrać najlepsze produkty i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

 

 

 

Czym jest musli?

Musli to mieszanka płatków zbożowych, orzechów, owoców suszonych i bakalii. Najczęściej spożywa się ją z mlekiem lub jogurtem i sprawdza się świetnie jako śniadanie czy przekąska w ciągu dnia. Płatki te możesz kupić w każdym sklepie spożywczym. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród sportowców, gdyż odpowiednio dobrane doskonale uzupełniają niedobory energii po treningu.

Historia płatków sięga aż 1906 roku. Wówczas szwajcarski lekarz Maximilian Bircher-Benner przygotował je dla pacjentów w swoim szpitalu. Warto jednak nadmienić, że klasyczny przepis obejmuje płatki owsiane, orzechy i świeże owooce. Składniki te miksowane są z jogurtem do uzyskania konsystencji musu.

Dziś płatki musli dostępne są w wielu różnych wariantach. Dzięki temu każdy smakosz może znaleźć coś dla siebie. Zdrowych produktów nie brakuje, choć niekiedy można natknąć się na mieszanki z bardzo wysoką zawartością cukru czy tłuszczu, dlatego warto czytać etykiety.

 

Płatki musli – które warto kupić?

Dziś możesz wybierać spośród wielu przeróżnych mieszanek. W dobrych sklepach znajdziesz płatki z dodatkiem suszonych owoców, pestek słonecznika, otrębów, czekolady, miodu, orzechów oraz wielu innych składników. Jednak najważniejsze jest to, czego na pierwszy rzut oka nie widać.

Przede wszystkim sprawdź wartość energetyczną produktu. Jeżeli zmagasz się ze zbędnymi kilogramami, wybierz musli, które ma 300-370 kcal w 100 g. Ponadto zwróć uwagę na ilość cukru. Musli z czekoladą może być smaczną przekąską, jednak nie warto włączać go do codziennej diety. Bardzo ważna będzie również ilość tłuszczy. Zdrowe płatki musli nie powinny zawierać ich więcej niż 5 g.

Warto również zwrócić uwagę na zawartość błonnika w mieszance. Jeśli nie zmagasz się z problemem wrażliwych jelit, wysoka zawartość związku będzie korzystna dla organizmu. Najlepiej, gdy błonnika będzie pomiędzy 7 a 10 g. Pamiętaj jednak, że nawet musli z niewielkim dodatkiem czekolady będzie dużo bardziej wartościową przekąską niż chipsy czy baton.

 

Płatki musli – na co należy uważać?

Zwróć uwagę, że w tabelach na etykiecie najczęściej zobaczysz liczbę kalorii, która przypada na 100 lub 30 g produktu. Zastanów się jednak, jak duże porcje spożywasz. Optymalna dawka dla osoby dorosłej to ok. 60 g płatków i 200 ml mleka.

Pamiętaj również, że niektóre płatki musli wzbogacone są w witaminy i wapń. Jednak zdarza się, że związków tych jest zbyt mało, aby jeden posiłek pokrył dzienne zapotrzebowanie. Ponadto płatki często bywają bardzo przetworzone. Czasami obecne w niektórych mieszankach ziarna kukurydzy przechodzą bardzo długą obróbkę, zanim trafią do opakowania. Uważaj również na bardzo szkodliwy dla zdrowia utwardzony tłuszcz rośliny. Jeżeli znajdziesz go w składzie, lepiej odłóż produkt na półkę.

 


Aktualności

Powiązane artykuły