Wspomnienie Erasmusa 2021. Gołdapscy licealiści ze Szkołą Nowych Technologii w Grecji

W dniach 29 sierpnia – 11 września 2021 roku 20 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gołdapi wzięło udział wraz z opiekunami w wyprawie do Grecji w ramach Projektu PO WER „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Nr Projektu 2020-1-PMU-3284).

 

 

 

Współuczestnikami podróży byli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu. Udział w projekcie okazał się wspaniałą edukacyjną przygodą, w trakcie której gołdapscy licealiści mogli rozwijać kluczowe kompetencje poprzez wspólne merytoryczne zajęcia z rówieśnikami z UE.

Nasi uczniowie zgodnie z założeniami Szkoły Nowych Technologii realizowali w Grecji program zajęć matematycznych. Poznali postacie i odkrycia wielkich matematyków.Uczyli się wykorzystywać statystki matematyczne do analizy trendów popularności filmów zamieszczanych na YouTube. Poszukiwali zależności matematycznych w otaczającym świecie i przeprowadzali doświadczenia związane z szacowaniem.

Korzystając z aplikacji LearnigApps, projektowali gry dydaktyczne służące przybliżeniu zasad trygonometrii oraz funkcji wymiernych. Odwołując się do słynnego dzieła Leonarda da Vinci „Człowiek witruwiański”, poszukiwali idealnych proporcji oraz zastanawiali się, jak zmieniał się wypracowany przez starożytnych ideał piękna stosowany w architekturze i sztuce. Wykorzystując technologię GPS, dokonali pomiaru obwodu Ziemi i porównali swoje wyniki z rezultatami doświadczenia Eratostenesa. A wszystko w doskonałych warunkach Hotelu Olympus Thea w Platamonas na Riwierze Olimpijskiej, rozciągającej się nad Morzem Egejskim u stóp mitycznej góry bogów – Olimpu.

Wyprawa do Grecji okazała się wspaniałą przygodą zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. W trakcie zajęć gościliśmy w publicznym IV Liceum w Katerini oraz znajdującym się na obrzeżach Larisy prywatnym liceum w Mpakogianni.  Dzięki temu poznaliśmy, w jakich warunkach uczy się młodzież w Grecji. Przybliżyliśmy sobie historię kraju, uczyliśmy się podstawowego słownictwa i tańców greckich, wzięliśmy udział w turnieju szachowym oraz rozgrywkach sportowych w siatkówce.

Klimat i środowisko północnego wybrzeża Morza Egejskiego sprzyjały wypoczynkowi. Platamonas, tętniące życiem nadmorskie miasteczko, rozłożone nieopodal średniowiecznego zamku krzyżowców, oczarowało nas atmosferą i gościnnością. Zostaliśmy zaproszeni na warsztaty tworzenia komiksów podczas festiwalu LAComicsFestival w Larisie. Zwiedziliśmy położoną na zboczach Olimpu urokliwą wioskę pasterską Stary Platamonas. Wszyscy do dziś wspominamy niezapomniany rejs statkiem po Morzu Egejskim na wyspę Skiathos oraz wycieczkę do Meteorów – zbudowanych na skałach, niemal zawieszonych w powietrzu klasztorów. Była to okazja, by bliżej poznać kulturę wschodniego chrześcijaństwa, w tym podziwiać ikony oraz rękodzieło w miejscowości Kalambaka. Ostatniego dnia podczas uroczystego zakończenia Projektu każdy z uczestników otrzymał certyfikat uczestnictwa w Programie Erasmus.

Nauczyciele biorący udział w realizacji Projektu: Grażyna Górko, Maja Kowalewska, Małgorzata Ostaszewska, Katarzyna Trybułowska, Marek Milewski.

 


Aktualności

Powiązane artykuły