USG trzustki. Jak wygląda badanie?

USG trzustki najczęściej wykonywane jest w ramach badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Jego celem jest ocena ogólnego stanu tego narządu, a tym samym identyfikacja ewentualnych zmian zapalnych czy nowotworowych. Efektywność diagnostyczna USG trzustki pozostaje szczególnie wysoka w przypadku torbieli oraz guzów. Badanie to wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości, które odbijają się na granicy tkanek i organów. Ultrasonograf pozwala na zobrazowanie struktur trzustki.

Wskazania do USG trzustki

Na USG jamy brzusznej pod kątem oceny stanu trzustki kierowani są pacjenci, którzy zmagają się z nudnościami, wymiotami czy biegunkami. Badanie to pozwala na wykrycie wielu specyficznych schorzeń tego gruczołu, takich jak rak trzustki, przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki czy torbiele trzustkowe. Dokładna ocena stadium wielu z tych schorzeń wymaga wykonania także innych testów, w tym tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. USG trzustki jest szczególnie wskazane u osób chorych na cukrzycę, ponieważ tacy pacjenci należą do grupy wysokiego ryzyka raka trzustki. W obrębie tego gruczołu można wykryć wiele niepokojących patologii, w tym formacje zawierające płyny, stany zapalne czy guzy. Do najczęściej rozpoznawanych zmian nowotworowych należą insulinoma, gruczolakorak i glukagonoma. Rak trzustki jest bardzo groźnym nowotworem, a wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse udanego leczenia.

Przygotowanie do USG trzustki

Ultrasonografia trzustki wymaga odpowiedniego przygotowania od pacjenta. Wiarygodność wyników badania mogą zakłócić przede wszystkim gazy w jelitach, jeżeli występują w zbyt dużej ilości. Z tego względu zaleca się przestrzeganie lekkostrawnej diety na dwa dni przed wykonaniem USG, a w razie konieczności zastosować odpowiedni środek na wzdęcia. Konieczne jest również przeprowadzenie tego badania na czczo. Palaczy obowiązuje ponadto powstrzymywanie się od palenia przez minimum godzinę przed wykonaniem badania USG trzustki.

Przebieg badania ultrasonograficznego trzustki

Przed wykonaniem badania lekarz zbiera wstępny wywiad medyczny, dzięki czemu uzyskuje informacje dotyczące stanu zdrowia, występujących schorzeń czy przyjmowanych leków. Samo USG trzustki przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa skórę pacjenta specjalnym żelem, po czym przykłada do niej głowicę urządzenia USG. Specjalista obsługujący ultrasonograf może wydawać badanemu różne polecenia, np. poprosić o nabranie powietrza celem poprawy widoczności trzustki na ekranie.


Porady

Powiązane artykuły