Jak wybrać zasilacze do komputera?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze nowego komputera lub innego sprzętu? Prawdopodobnie interesują Cię przede wszystkim parametry samego urządzenia. Choć są one ważne, nigdy nie zapominaj o dobraniu odpowiedniego podłączenia energii. Jak wybrać zasilacz do Twojego sprzętu?

Jaką moc powinien mieć zasilacz?

Zasilacze mogą różnić się od siebie wieloma aspektami, ale najważniejsze jest to, jak wiele energii mogą dostarczyć do Twojego komputera. Zanim wybierzesz odpowiedni zasilacz, musisz ustalić, ile mocy potrzebuje Twój przyszły – lub obecny – sprzęt. Jest na to kilka sposobów:

  • Znajdź w internecie testy poboru mocy poszczególnych komponentów Twojego komputera i dodaj je do siebie. W ten sposób uzyskasz minimalną moc znamionową.
  • Skorzystaj z jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów zasilania.

Druga metoda jest w większości przypadków prostsza i mniej czasochłonna, a zarazem bardzo precyzyjna.

Duża moc nie zawsze równa się jakości

Wybierając zasilacz do komputera, unikaj kierowania się samymi liczbami. Fakt, że dany model opatrzony jest znaczkiem np. 750 W, nie oznacza, że urządzenie będzie w stanie dostarczać taką ilość mocy na dłuższą metę.

Wielu producentów podaje znacznie wyższą moc znamionową niż ta, którą ich urządzenie faktycznie będzie w stanie dostarczać. W efekcie niedoświadczeni komputerowcy często kupują zasilacze, które – choć teoretycznie powinny mieć spory zapas mocy – nie będą w stanie spełnić stawianych przed nimi zadań.

W szczególności dotyczy to podejrzanie tanich modeli, które zazwyczaj cechują się wyjątkowo niską jakością. Dlatego wybieraj znanych, sprawdzonych producentów. Ich produkty znajdziesz w sklepie tme.eu. Warto dobrać właściwy sprzęt, ponieważ to zasilacz utrzymuje stabilne napięcie w urządzeniu, a to przekłada się na jego działanie.

Certyfikaty 80 Plus

80 Plus to specjalny program certyfikacji, w ramach którego zasilacze komputerowe przechodzą wiele testów wydajnościowych. Pokazuje on, z jaką wydajnością dany model konwertuje prąd zmienny na prąd stały – szczególnie pod obciążeniem. Pozwala to oszacować działanie sprzętu także w trakcie wytężonej pracy.

Aby zdobyć jeden z certyfikatów 80 Plus, urządzenie musi utrzymać określony poziom wydajności w różnych wariantach obciążenia – głównie 20%, 50% i 80%. Pamiętaj, że choć nie daje to stuprocentowej gwarancji jakości urządzenia, jest to wartościowy system i warto wziąć pod uwagę certyfikowane zasilacze.

Oferta sklepu tme.eu obejmuje wydajne urządzenia zasilające, wykonane z wysokiej jakości komponentów. Wybierz odpowiedni zasilacz dla Twojego sprzętu!


Porady

Powiązane artykuły