Czy można dokładnie kontrolować przyloty samolotów?

Każdy, kto podróżuje drogą powietrzną na pewno nie raz spotkał się z niemiłą informacją o odwołaniu lub opóźnieniu przylotu samolotu. Na szczęście większość linii lotniczych posiada zaawansowane systemy informujące o problemach występujących w przylotach samolotów. Jednak nie zawsze mamy możliwość podróżowania popularnymi liniami lotniczymi. Jeśli nasza podróż wymaga kilku przesiadek warto samemu sprawdzać na bieżąco przyloty samolotów. To pozwoli nam na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek w czasie podróży służbowych czy prywatnych.

Gdzie sprawdzać przylot samolotów?

Pomimo, że linie lotnicze monitorują opóźnienia w lotach to jednak aktualizacje pojawiają się na tablicach informacyjnych na ogół z opóźnieniem. Warto także wiedzieć wcześniej, jakim dokładnie rodzajem samolotu polecimy i skąd on przyleci. Dlatego warto monitorować informacje i wszelkie zmiany w lotach na własną rękę. W Internecie dostępnych jest kilka aplikacji dla podróżujących, a także stron internetowych z bieżącymi zmianami w lotach. Możemy sprawdzić przylot samolotów na podstawie numeru lotów albo według godziny i miejsca wylotu. Niektóre z aplikacji i stron internetowych umożliwiają śledzenie w czasie rzeczywistym nawet 200 000 lotów. Dane zawierają rzeczywiste informacje o samolotach podróżujących na wysokości przelotowej zarówno w Europie jak i w USA. Szwedzka aplikacja pozwala także na określenie dokładnej trasy lotu samolotów oraz informacje podstawowe o rodzaju maszyny.

Przylot samolotów pod kontrolą

Aplikacje oferują czasami także podgląd lokalizacji samolotów nie tylko popularnych linii lotniczych, ale także prywatnych i czarterowych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w niektórych aplikacjach jest możliwość wskazania pozycji GPS na mapie. Pokazują one nie tylko przylot samolotów, ale także informacje o maszynach i całym ruchu lotniczym nad lotniskiem. Pozwalają także na uzyskaniu wielu ciekawostek o ruchu powietrznym, dają możliwość obejrzenia galerii przepięknych zdjęć z lotu ptaka, a także wymienić informacje online z innymi użytkownikami. Każdy pasażer powinien przed wylotem zapoznać się z prawami pasażerów w przypadku odwołanych lub opóźnionych lotów. Linie lotnicze są zobowiązane do zwrócenia ceny biletu za odwołany lot, a w niektórych sytuacjach także do wypłaty nam zadośćuczynienia lub odszkodowania.


Porady

Powiązane artykuły