List do redakcji

Szanowna Redakcjo. Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw1) dała radnym możliwość podniesienia sobie diet.

 

 

 

I co z tym zrobią gołdapscy radni? Czy zachowają się godnie, czy nie oglądając się na opinię publiczną zgarną sześćdziesięcioprocentowe podwyżki?

Czy chapną do kieszeni nieprzyzwoite zwiększenie diet, czy zachowają godność i poprzestaną na niewielkim dziesięcio-, może piętnastoprocentowym wzroście? Na razie w projekcie uchwały przewidziana jest podwyżka o 60%.

Pani radna. Panie radny. Czy znacie w Gołdapi przykłady wzrostu wynagrodzeń, rent, emerytur, alimentów, zasiłków o 60%? Nie znajdziecie.

Dlatego apelujemy do was byście się zachowali przyzwoicie. Podnoście sobie diety o 60% wtedy, kiedy mieszkańcy będą mieli swoje dochody o 60% wyższe. Wasze zachowanie i głosowanie na najbliższej sesji będzie sprawdzianem czy jesteście jeszcze reprezentantami zwykłych ludzi, czy stworzyliście grupkę tzw. działaczy oderwanych od rzeczywistości i odlecieliście, bo pieniądze są ważniejsze od wyborców.

W gminach od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców maksymalna miesięczna dieta radnego nie może przekroczyć 3220, 96 zł.

Tak zwana kwota bazowa wynosi 1.789,42 zł. Z przeliczników wychodzą następujące wysokości diet. Diet nieopodatkowanych. Wszystkie złotóweczki wpadają do przepastnych kieszeni radnych.

W przypadku przewodniczącego w projekcie uchwały zaproponowano tyle ile fabryka dała. Na maksa. Więcej już nie można, bo przekroczono by wskaźniki ustawy.

Nasi wybrańcy do końca kadencji przytulą niezłe sumki. Od sierpnia 2021 do listopada 2023 (do końca kadencji) minie 28 miesięcy.

Zwykły radny zgarnie ponad 32 tysiące, zastępca przewodniczącego komisji ponad 37, przewodniczący komisji ponad 50, wiceprzewodniczący rady ponad 60, a przewodniczący rady ponad 90 tysięcy.

Jak państwo myślicie. Czy wystarczy radnym przyzwoitości, by zachować się tak jak powinni, czy pójdą za kasą?

A przede wszystkim czy swoim dotychczasowym działaniem na tak drastyczne podwyżki zasługują?

 

Imię i nazwisko autora listu do wiadomości redakcji.

Rys. pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły

8 komentarzy do “List do redakcji

 1. I KTO BOGATEMU ZABRONI?

  Poprosimy redakcję o imienny wykaz radnych, którzy zagłosują za tak gigantycznymi podwyżkami wynagrodzenia dla burmistrza i oddzielny wykaz radnych, którzy zagłosują za podwyżkami diet dla siebie samych. Demoralizacja tak beznadziejnego samorządu sięgnęła dna. Nigdy w historii naszego miasta nie mieliśmy tak miernego samorządu. I przy okazji – jakie podwyżki szykowane są dla prezesów od pana burmistrza? Czy taki prezes – radny od wodociągów też otrzyma podwyżkę wynagrodzenia o 60%?

  Ocena: 4.88/5. z 34 głosów.
  Please wait...
  1. Piotr

   Prawda jest taka, że w projekcie podwyżkę dla burmistrza zaproponowano również (jak dla pani starosty) na najniższym możliwym poziomie. Choć i tak jest to spora kwota. Szkoda, że wcześniej radni nie obniżyli pensji burmistrzowi, a było za co, teraz mogliby podnosić, skoro rozporządzenie pisowskiego rządu tak każe. Ale byłaby to podwyżka z pensji obniżonej, to już byłoby bardziej sprawiedliwe, patrząc na pracę burmistrza i jego „sukcesy”. Co się zaś tyczy diet dla radnych to skoro przepisy każą podnieść to podnieść trzeba ale niekoniecznie o 60 %. Aż do takiej podwyżki przepisy nie zmuszają!. Są też możliwe progi minimalne i tego powinni się nasi radni trzymać. A tak to wychodzi, że za swoją marną bo naprawdę marną w tej kadencji pracę dają sobie maksa! A warto być przyzwoitym.

   Ocena: 4.16/5. z 19 głosów.
   Please wait...
 2. Olek

  To co widzę w tabelkach to jest gruba nieprzyzwoitość, przede wszystkim dlatego, że na co dzień obserwuję bardzo mierną w tej kadencji pracę radnych. 60% podwyżki??? Za co? Za potulne podnoszenie rąk za każdą często błędną decyzją? Za brak odpowiedzi na obelgi burmistrza wobec radnych? Za brak pomysłów, inicjatyw? Za spolegliwość wobec słabego burmistrza? Niech mi ktoś powie za jakie obowiązki mają takie duże kwoty otrzymywać obaj zastępcy przewodniczącego Rady i zastępcy przewodniczących Komisji? Sesja i głosowanie pokaże czy radni to ludzie honoru czy też tylko osoby pazerne na możliwie największą kasę. A można zachować się przyzwoicie. Wystarczy, spełniając wymogi przepisów dać minimalną podwyżkę. Choć nasi radni i na taką nie zasługują, ale trudno – przepis jest przepis. Tylko że oni wykorzystują ten przepis na maksa!

  Ocena: 4.64/5. z 36 głosów.
  Please wait...
 3. ktoś

  Wstyd i hańba!Gołdapscy radni nie zasługują na żadne podwyżki!Pozwolili burmistrzowi na wielkie straty, zadłużyli miasto, nic nie robią, nie mają wizji rozwoju miasta i regionu!To ostatnia kadencja tych radnych.Wstyd,że nasze miast ma tak miernych radnych!

  Ocena: 4.85/5. z 39 głosów.
  Please wait...
 4. Olaboga

  Normalnie wstydu nie mają stfu!

  Ocena: 5.00/5. z 21 głosów.
  Please wait...
 5. Rol

  Należy im się.

  Ocena: 1.92/5. z 13 głosów.
  Please wait...
 6. Tomek

  Mysle ze kazdy radny powinien poddac sie samoocenie i zrobic krotkie sprawozdanie na portalu goldapskim co dobrego zrobil dla miasta , gminy , powiatu, tak aby wszyscy mieszkancy zaakceptowali jego wysilek i trud. Moze po poddaniu sie takiej ocenie przeanalizowalby kazde swoje osiagniecia i wowczas naprawde zasatanowilby sie jakim jest radnym , jakim nalezy byc radnym by nie zawiesc swoich wyborcow. Czlowiek sumienia powinien byc odpowiedzialny za swoje czyny i nie zawiesc tych ktorzy oddali na niego glos. Czasem slowo jest drozsze od pieniedzy dla czlowieka honoru i proste dziekuje moze takze byc wielka zaplata. Pozdrawiam wszystkich i prosze wszystkich mieszkancow aby juz dzisiaj zastanawiali sie jakie osoby beda w przyszlosci w samorzadzie goldapskim: cwaniaki , ukladowcy czy tez ludzie z pomyslami ktorzy chcieliby zrobic cos dla innych.

  Ocena: 4.50/5. z 16 głosów.
  Please wait...
 7. Obserwator

  Szanowni internauci, bardzo proszę o cierpliwość! Poczekajmy do głosowania i wszystko będzie jasne. Przecież nasi wybrańcy startowali w wyborach do rady bezinteresownie w celu pracy na rzecz gminy, miasta, mieszkańców. Naszych wybrańców nie interesuje prywata, korzyści finansowe, układziki czy inne profity, tylko praca dla dobra innych. To są tytani pracy społecznej dla dobra innych, skromni ludzie. Osobiście wieżę, że zagłosują wbrew sobie przeciwko podwyżkom w obawie przed reakcją wyborców. Jednocześnie współczuję radnym, tyle przed nimi bezsennych nocy, pełnych przemyśleń – jak głosować!

  Ocena: 4.73/5. z 15 głosów.
  Please wait...