W piątkowe popołudnie uczcili Święto Drzewa

W piątkowe popołudnie 21 uczniów reprezentujących Szkołę Podstawową w Galwieciach oraz Szkołę Podstawową w Żytkiejmach ochoczo stawiło się na śródleśnym parkingu w okolicach Żytkiejm, by uczcić Święto Drzewa.

Młodzież z Galwieć zaopatrzona w rękawiczki i worki sprzątała parking oraz las. Uczniowie nie znaleźli zbyt wielu śmieci, co jest powodem do radości, ponieważ rośnie świadomość ekologiczna wśród ludzi. Uczniowie z Żytkiejm, pod czujnym okiem podleśniczego  p. Henryka Bazylewicza, usuwali chwasty wokół młodych świerków oraz zabezpieczali drzewka przed zgryzaniem przez jeleniowate. Nakładali owczą wełnę na pędy z pąkiem wierzchołkowym. Jest to naturalna i skuteczna metoda, gdyż charakterystyczny zapach wełny odstrasza jelenie, sarny, które chętnie żywią się zimą pędami młodych drzewek.

Następnie p. Bazylewicz przeprowadził ciekawą pogadankę: Sadzimy drzewo i co dalej? Uczniowie mieli również okazję podziwiać ogromne korzenie – pozostałość po ściętym w 2017 r. świerku, który jako dar dla Ojca Świętego Franciszka ozdobił plac przed bazyliką Św. Piotra w Watykanie. Kolejnym punktem zajęć terenowych był spacer aleją porośniętą dębami szypułkowymi (pomnik przyrody), prowadzącą do budynku dawnego nadleśnictwa w Żytkiejmach.

Podczas marszu przez Puszczę Romincką p. Bazylewicz opowiadał uczniom o rodzimych i obcych gatunkach drzew, wskazywał ciekawe okazy w lesie. Ostatnim etapem naszego spotkania było ognisko, po którym uczniowie pełni sił i entuzjazmu ruszyli do zabaw na świeżym powietrzu.

Serdecznie dziękuję pracownikom Nadleśnictwa Gołdap: p. H. Bazylewiczowi oraz p. Z. Mazurowi za pomoc w zorganizowaniu akcji i ogniska. Podziękowania kieruję również w stronę rodziców (p. K. Jurczyka i p. J. Falkowskiego), którzy poświęcili swój wolny czas, by dzieci mogły aktywnie spędzić piątkowe popołudnie. Dziękuję także p. J. Anuszkiewiczowi, który bezinteresownie zapewnił transport uczniom mieszkającym w Galwieciach.

Anna Krygier

 

Powiązane artykuły