Na czym polega czarter jachtów?

Relaks nad wodą może być niezapomnianym przeżyciem dzięki możliwości wyczarterowania jachtu. Taką możliwość zyskujemy, zarówno pragnąc wynająć jednostkę pływającą na morskich wodach, jak i również decydując się krajowy czarter jachtów na Mazurach. Na czym polega czarter jachtów i jak przebiega cały ten proces? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w niniejszym artykule.

 

Przygotowanie czarteru

Jeśli wpadliśmy na pomysł skorzystania z urlopu na spokojnych wodach, możemy wynająć jacht. Proces ten nie jest specjalnie skomplikowany. Możemy dokonać rezerwacji online i wpłacić określoną zaliczkę za czarter jachtu. Możemy również wpłacić całość ustalonej kwoty. W tej kwestii słówko o podstawach. Czarter jachtu oznacza jego wynajem od armatora. Po wpłaceniu ustalonej kwoty nadchodzi pora na podpisanie umowy czarterowej z określonym armatorem. Polega ona na ustaleniu czasu trwania wynajmu, daty rejsu i zdania jachtu oraz kwotę, którą należy uiścić. Mniej więcej tak wygląda kwestia przygotowawcza od strony formalnej, więc jeśli interesuje nas czarter jachtów na Mazurach, podana wiedza okaże się wielce przydatna.

 

W piękny rejs

Zgodnie z zawartą umową należy wstawić się w określonym przez umowę miejscu. Nim wyruszymy w rejs wyczarterowanym jachtem, warto, jest sprawdzić stan techniczny jednostki i jego wyposażenie. Interesuje nas olinowanie, stan żagli i kabestany. Jeśli wszystko jest w porządku, zmierzamy do biura w obecności amatora i podpisujemy protokół odbioru. Po wpłaceniu stosownej kaucji odbieramy wszystkie potrzebne dokumenty i kierujemy się na jacht. Niekiedy decydując się na czarter jachtów na Mazurach, trafimy na skipera, który pełni rolę kapitana. Wówczas należy słuchać się jego komend, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo. W trakcie rejsu dobrze jest zwracać uwagę na elementy wyposażenia jachtu, ponieważ zaginięcie nawet i niewielkich elementów jachtu może poważnie nadszarpnąć nasz budżet. Jeśli kąpiel, to tylko na postawionej kotwicy. Chodzi głównie o zachowanie bezpieczeństwa uczestników rejsu. Totalni laicy mogą poprosić o szybkie szkolenie BHP z zachowania się na jachcie w trakcie żeglugi.

 

Finał rejsu

Umowa zawarta między czarterującym jacht a armatorem zakłada konkretny czas powrotu do mariny. Warto się jej kurczowo trzymać, ponieważ każda zwłoka kosztować nas może poważne pieniądze. Zazwyczaj jest tak, że zawijając do portu, postrzegamy innych ludzi. Są te inne grupy oczekujących na przejęcie jachtu. Interes się kręci. Warto jest zdać raport ze stanu technicznego jachtu w biurze armatora. W rzeczonym miejscu dochodzi do wymeldowania załogi czarterowej i zdania jachtu w stanie, w którym go zastałą. Do tak zwanego check-outu jednostka pływająca, którą zdecydujemy się wyczarterować, powinna być pusta. W ramach procesu wymeldowania armator dogląda jachtu i szacuje jego stan. Jeśli doszło do jakiegoś uszkodzenia lub zaginięcia istotnych elementów, ponosimy karę finansową, a te do małych nie należą. W przypadku, gdy wszystko gra armator sporządza protokół odbioru i przekazuje nam poręczoną kaucję. Na tym nasza przygoda dobiega końca.

 


Aktualności

Powiązane artykuły