„… znajdujesz się w miejscu, w którym…”

Przed II wojną światową w centrum Gołdapi znajdowało się 7 budynków: kościół ewangelicko–augsburski, ratusz miejski, sąd, dom burmistrza, poczta, straż pożarna i areszt – dziś nie ma po nich śladu.

 

 

5 września 2021 r. miało miejsce odsłonięcie dwóch granitowych cokołów z mosiężnymi tablicami, które zostały usytuowane w miejscach, gdzie stały: kościół i ratusz. Pierwszy w miejscu, w którym w latach 1856-1956 stał kościół ewangelicko–augsburski, zwany „nowym kościołem”, drugi cokół został umieszczony w miejscu, gdzie do 1944 roku stał dawny ratusz miejski.

Spotkanie prowadził Zbigniew Mieruński, cokoły odsłonili: Wioletta Anuszkiewicz i Jarosław Walc – członkowie partnerstwa „Kultura dla przestrzeni”.  Granitowe cokoły są wzorowane na tzw. „zębach mazurskich” stawianych dawniej wzdłuż dróg. Zwieńczenie cokołów stanowią mosiężne płaskorzeźby inspirowane starymi fotografiami tych budynków.

Wydarzenie odbyło się w przyjaznej atmosferze przy dość licznym gronie zainteresowanych. Cokoły z płaskorzeźbami zainspirowały zebranych do rozmów o dawnym wyglądzie i architekturze miasta.

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, iż w trakcie wykonywania fundamentu pod cokół znajdujący się w miejscu kościoła, znaleziono dwa fragmenty płytki podłogowej stanowiącej prawdopodobnie posadzkę nieistniejącego kościoła. Element posadzki wyprodukowany został przez firmę Otto Kauffmanna znajdującą się w miejscowości Niedersedlitz i będącą jedną z bardziej znanych fabryk wyrobów szamotowych i mozaiki w Niemczech.

Fotografie: Wioletta Anuszkiewicz, Zbigniew Makarewicz, Tomasz Witkowski.
Zdjęcia i montaż filmu: Zbigniew Makarewicz.
Link do filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=tH6WiYmUxIM

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tym przedsięwzięciu. Dziękujemy uczestnikom spotkania za poświęcony czas. Podziękowania za współpracę w wyborze miejsc pod cokoły kierujemy do Urzędu Miejskiego w Gołdapi.

Działanie partnerstwa „Kultura dla przestrzeni” dofinansowano ze środków Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny, Bibliotekę Publiczną w Gołdapi, 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, wraz z partnerami lokalnymi.

Członkowie partnerstwa:
– Biblioteka Publiczna w Gołdapi,
– Dom Kultury w Gołdapi,
– Grupa obywatelska Gołdap – dobro wspólne,
– 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy,
– goldap.org.pl,
– Wioletta Anuszkiewicz,
– Agnieszka Dziobkowska,
– Janusz Janowski,
– Zbigniew Makarewicz,
– Zbigniew Mieruński,
– Mirosław Słapik,
– Agnieszka Stańczak,
– Wioletta Tomaszewska-Walc,
– Jarosław Walc,
– Halina Wojtanis,
– Tomasz Witkowski.

Lider partnerstwa Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

#partnerstwapafw #funduszgoldap #partnerstwalokalne #goldap #kulturadlaprzestrzeni

Powiązane artykuły