Z regionu. Kolejne zatrzymania w sprawie fałszywych faktur za paliwa na ponad 2 mld zł

Olsztyńscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura   Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne  faktury w obrocie paliwem.

  • Grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł.
  • Działania służb były prowadzone w województwach łódzkim, wielkopolskim i  zachodniopomorskim.
  • Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 387 mln zł.

 

W ubiegłym tygodniu, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Olsztynie CBŚP zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej z woj. łódzkiego i wielkopolskiego. Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania osób zatrzymanych i 2 inne lokale mieszkalne na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zabezpieczyli dokumenty znajdujące się w siedzibie jednej ze spółek i w 2 biurach rachunkowych, 2 samochody, a także gotówkę w złotówkach, funtach brytyjskich i dolarach amerykańskich.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in.: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania lub używania nierzetelnych faktur i prania pieniędzy.

Hurtownia faktur, czyli „zbrodnia fakturowa” zagrożona wieloletnim więzieniem

Zarzuty dotyczyły m.in. wystawienia faktur na łączną kwotę 2 mld 70 mln zł. Jest to czyn stanowiący tzw. „zbrodnię fakturową”, zagrożony karą 25 lat pozbawienia wolności. Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 387 mln zł.

W postępowaniu ustalono, że członkowie grupy tworzyli tzw. „hurtownie faktur”, czyli spółki, które wykorzystywali do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności. Do organów spółek rekrutowali tzw. „słupy”, czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności. Posługiwali się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch. Z usług „hurtowni faktur” korzystały podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty, jakie wynikały z fikcyjnych faktur, były wpłacane na rachunki bankowe „hurtowni,” po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym.

Jeden z podejrzanych przyznał się w całości do przedstawionych zarzutów i złożył obszerne wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Wobec 3 podejrzanych sąd na wniosek prokurator zastosował tymczasowe aresztowanie.

W trwającym śledztwie tymczasowo aresztowano już 15 osób. Sprawa ma charakter rozwojowy.

KAS


Aktualności

Powiązane artykuły