Mój piękny ogród – przewodnik po roślinach

trawa

Wiosna to czas, kiedy część z nas wraca na działkę i do ogródka. Coraz więcej osób traktuje pracę w ogródku jako sztukę – przemyślnie zasadzając trawę lub kwiaty. A wybór jest przeogromny. Tyle że warto wiedzieć, jakie gatunki roślin najlepiej jest sadzić o tej porze.

Zacznijmy od traw

Zadbany ogródek lub ogród to zarówno grządki, rabaty, jak i miejsca wypełniane trawą. W zależności od odmiany trawy ozdobne charakteryzują się różnymi odcieniami zieleni. Mogą też być mniej lub bardziej zwarte (murawa). Mamy też wybór co do wysokości.

Do najpopularniejszych traw ogrodowych można zaliczyć rozplenicę, występującą w wielu odmianach. Na przykład rozplenica japońska „Hameln” w okresie kwitnienia rośnie do wysokości 100 cm. Ma wąskie, zielone liście, jesienią przybierające barwę pomarańczową lub miedzianą. Przeciwieństwem, jeśli idzie o wysokość, może być rozplenica japońska, piotrówka „Little Bunny”. Ma ładne, kłosowate, kwiatostany. Odmian rozplenica jest wiele i każdą z nich charakteryzuje inny kolor.

Kolejną trawą występującą w wielu odmianach i również w wielu odcieniach zieleni jest kostrzewa. Na przykład odmiana „Elijah Blue” ma źdźbła sine, tworząc srebrzyste kępy. Nadaje się do rabat żwirowych. Toteż zakupując sadzonki trawy koniecznie musimy je dostosować do podłoża naszego ogrodu. W charakterystyczne kępy układa się kostrzewa Gautiera. Jej liście są żywozielone.

Są to tylko nieliczne przykłady, jeśli idzie o trawy ogrodowe. W sklepach ogrodniczych mamy niemal nieograniczony wybór traw, zarówno w formie sadzonek, jak i nasion. Możemy kupić między innymi jeszcze takie odmiany jak: miskant, trzcinnik, turzycę, wydmuchrzycę, kosmatkę, proso rózgowate, owsicę i lasecznicę. Większość oczywiście w wielu odmianach. Przyjrzeć się ofertom możemy wchodząc na strony sklepów ogrodniczych posiadających w swojej ofercie trawy ozdobne.

tulipany

Na wiosnę i nie tylko – kwiaty cebulowe

Wybierając kwiaty do posadzenia na wiosnę w naszym ogródku również możemy stanąć przed trudnym wyborem. Miejmy natomiast na uwadze to, że sprawdzają się w tym wypadku wieloletnie cebule kwiatowe. Możemy je stosować na różne sposoby, układając z nich zarówno dywany, jak i obwódki lub pojedyncze „wysepki” kwiatowe. Z kwiatów cebulowych możemy wybrać niezliczone odmiany lilii, zawilce, dalie, narcyzy, irysy, kanny, mieczyki i oczywiście tulipany.

Wiadomo jednak, że i takie rośliny w końcu przekwitają. Zatem warto jednocześnie zakupić takie, które by odpowiednio potem przesłoniły rośliny przekwitłe. Tę rolę z powodzeniem spełnią piwonie, liliowce lub wyższe astry. I tu również dobrze jest się zapoznać z opisami tych kwiatów znajdujących się między innymi na serwisie internetowym bilscy.info.


Porady

Powiązane artykuły