Zalety i wady kursów programowania w formie zdalnych zajęć

6-alx-plusy-i-minusy

Umiejętności programistyczne są niezwykle pożądane na współczesnym rynku pracy. Jaki jest jednak najlepszy sposób na ich zdobycie? Pandemia sprawiła, że praca i nauka odbywają się często w formie zdalnej. Czy jest to dobre wyjście? Dlaczego warto zdecydować się na zdalny kurs programowania? Jakie wygody i niedogodności są z nim związane?

Zalety zdalnej nauki programowania – które są najważniejsze?

1. Łatwy dostęp

Najważniejszą korzyścią, jaką niosą ze sobą kursy programowania online jest ich duża dostępność. Jeśli chcemy rozpocząć naukę – nie będziemy musieli zbytnio się wysilać. Co więcej – nie ma znaczenia, czy mieszkamy w dużym, czy małym mieście albo wsi. Jeśli tylko dysponujemy stabilnym łączem internetowym będziemy mogli zapoznać się ze wszystkimi materiałami edukacyjnymi. Te są zamieszczone na specjalnej platformie i możemy do nich zajrzeć w dowolnej chwili.

2. Własne tempo nauki

Korzystając z możliwości zdalnej nauki programowania, nie musimy dostosowywać się do odgórnie narzuconego tempa. Jeśli nie rozumiemy jakiegoś zagadnienia – możemy zacząć od początku lub po raz kolejny przerobić kłopotliwe kwestie. Dzięki temu wiedza i umiejętności, które zyskujemy, mają charakter dużo bardziej kompleksowy, niż w przypadku nauki stacjonarnej.

3. Godziny dopasowane do naszych potrzeb

Bardzo często rezygnujemy ze swoich aspiracji w kwestii nauki programowania, bo godziny kursów kolidują z naszą pracą, studiami czy innymi zajęciami. Dzięki możliwości kursu programowania online nie musimy czekać na odpowiedni okres, aby rozpocząć naukę. Wystarczy, że będziemy w stanie zagospodarować jedną, dwie lub trzy godziny w ciągu dnia – niekoniecznie w jednym ciągu. Przy okazji nie będziemy mieli wrażenia, że możliwości rozwoju umykają nam przez palce!

4. Niski koszt

Z racji tego, że prowadzenie kursów online wymaga od organizatorów nieco mniejszego nakładu pracy – są one po prostu tańsze. Tak naprawdę każdy jest w stanie wygospodarować odpowiednią kwotę już w ciągu jednego miesiąca. Gdy zdobędziemy już podstawowe umiejętności i wiedzę programistyczną – w kolejnym miesiącu możemy zapisać się na kolejny kurs, chociażby na platformie ALX. Unikamy w ten sposób stagnacji i sprawiamy, że z każdym kolejnym dniem stajemy się po prostu lepsi!

Nauka programowania online – jakie są jej wady?

1. Brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi

Największą niedogodnością zdalnej formy nauki programowania jest brak integracji z grupą ludzi i prowadzącymi. Dla niektórych jest to kwestia bardzo ważna, dla innych nieco mniej. Samodzielna nauka może być nieco mniej efektywna niż grupowa – z drugiej strony jednak możemy to zrównoważyć, ponieważ dysponujemy większą ilością czasu.

2. Konieczność posiadania odpowiedniej technologii

Aby odbyć zdalny kurs programowania – musimy posiadać komputer i stabilne łącze internetowe, a także niezbędne aplikacje i narzędzia programistyczne. Niestety bez nich nawet zapisanie się na szkolenie nie będzie możliwe. Z drugiej strony – w dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada tego typu sprzęt.


Porady

Powiązane artykuły