Gołdapscy policjanci zatrzymali seryjnych podpalaczy

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi ustalili i zatrzymali grupę podpalaczy. Dwaj podejrzani to mieszkańcy gminy Banie Mazurskie a jeden to mieszkaniec powiatu węgorzewskiego.

Wspólnicy są podejrzani o umyślne i celowe podpalenia, do których dochodziło na terenie gminy Banie Mazurskie. Łączne straty powstałe w wyniku popełnionych przestępstw oszacowano na ponad pół miliona złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zarzuty. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Olecku.

Gołdapscy policjanci rozpracowali i zatrzymali grupę podpalaczy działających na terenie gminy Banie Mazurskie. W okresie od czerwca 2019 roku do marca 2021 roku w okolicznych wsiach tej gminy spłonęły m. in.: stodoły, budynki gospodarcze i pomieszczenia gospodarcze z belami siana. Za sprawą bezwzględnych podpalaczy spłonął również garaż, chlewnia, samochód osobowy, ciągnik rolniczy, liczne bele siana, zboże oraz elektronarzędzia. Łącznie doszło do 18 zdarzeń, w tym 11 podpaleń i 7 usiłowań, w których straty wyniosły łącznie ponad pół miliona złotych.

 

Do wyjaśnieniem sprawy i ustalenia sprawców komendant powiatowy Policji w Gołdapi powołał specjalną grupę dochodzeniowo-śledczą. Wytężona i bardzo intensywna praca kryminalnych doprowadziła do wytypowania wąskiego grona osób podejrzanych. W konsekwencji podjętych działań i dokładnej analizie zebranego materiału dowodowego, do policyjnego aresztu trafili 17- i 24-latek z terenu gminy Banie Mazurskie oraz 18-latek z powiatu węgorzewskiego. W trakcie prowadzonych czynności procesowych śledczy ustalili, że sprawcy działali w godzinach nocnych i w różnych konfiguracjach osobowych.

Na obecnym etapie śledztwa 24-latek usłyszał zarzuty pomocnictwa do przestępstwa zniszczenia mienia. Jego 18-letniemu wspólnikowi postawiono trzy zarzuty zniszczenia mienia i jeden zarzut sprowadzenia niebezpiecznego zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach za które grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Trzeci ze sprawców, który w chwili popełnienia czynu był nieletni, odpowie za swoje postępowanie przed sądem rodzinnym. W jego przypadku śledczy ustalili, że ma na swoim koncie 9 zniszczeń mienia i 5 zdarzeń zakwalifikowanych jako sprowadzenie niebezpiecznego zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Śledztwo jest jeszcze wtoku i nie wykluczone, że podejrzani usłyszą kolejne zarzuty.

KPP Gołdap

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły