Elektryk – przegląd instalacji elektrycznej

elektryk

Nie wszyscy doceniamy to, jak ważny może się okazać regularny pomiar instalacji elektrycznej, zwłaszcza w firmach i domach jednorodzinnych. Pomiary pozwalają na to, by właściciel firmy lub domu mogli spać spokojnie. Warto jest też mieć na uwadze to, że wadliwa instalacja elektryczna może stwarzać zagrożenie również obiektom sąsiadującym. Może również zagrażać osobom przebywającym w budynku.

Na czym polega pomiar instalacji elektrycznej

Tym zajmują się oczywiście profesjonaliści, dysponujący profesjonalnym sprzętem. Jedną z takich profesjonalnych firm znajdziemy na stronie pomiary elektryczne Wrocław.

Pomiary mogą być zarówno okresowe (na przykład pięcioletnie), jak i doraźne. W znacznym stopniu są wykonywane pod kątem ochrony przeciwpożarowej, co dotyczy między innymi badania pętli zwarcia SWZ (samoczynnego wyłączania zasilania) w instalacjach elektrycznych przemysłowych i mieszkaniowych oraz w urządzeniach elektrycznych i maszynach.

Z pomiarem wiąże się pojęcie rezystancji, czyli, krótko mówiąc – oporu. Pod tym względem specjalista zbada – wszelkie kable i przewody instalacyjne oraz energetyczne, generatory, transformatory i silniki. Przeglądowi powinno się poddawać także rezystancję uziemienia.

Bardzo ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania instalacji i urządzeń elektrycznych jest właściwe zabezpieczanie różnicowo-prądowe. Chodzi tu między innymi o odpowiedni wyłącznik różnicowo-prądowy, który pozwala uniknąć porażenia prądem elektrycznym, może też zapobiec uszkodzeniu urządzenia. Przy okazji sprawdzający może dokonać przeglądu elektronarzędzi, zwłaszcza jeśli pomiarów dokonuje się w jakiejś firmie.

Oczywiście, nie byłoby kompletnych pomiarów, gdyby nie została sprawdzona ochrona przeciwporażeniowa, a więc – wszelkie bezpieczniki, izolacje i przewody wraz ze skutecznością zerowania.

Czym jeszcze dysponuje profesjonalista

Profesjonalista zajmujący się pomiarami elektrycznymi nierzadko jest do dyspozycji przez 24 godziny na dobę, również jako pogotowie elektryczne.

Bywa przecież, że nagle w domu lub w firmie siada niezbędny sprzęt albo zaczyna rozchodzić się zapach przegrzanego przewodu. Wtedy dzwonimy na przykład do elektryk Wrocław.

W niedługim czasie zjawi się u was specjalista i postara się zaradzić problemowi.

Pamiętajmy przy okazji, że są specjalności, którymi powinni zajmować się przede wszystkim profesjonaliści, do nich należą wszelkie sprawdzanie instalacji elektrycznej i sprzętu elektrycznego oraz likwidowanie awarii elektrycznych.


Porady

Powiązane artykuły