Orzełek wojskowy – skąd się wywodzi i co symbolizuje?

Orzełek wojskowy, począwszy od XII wieku, towarzyszy nam aż do dziś. Słowianie wierzyli, że orły symbolizują ogromną odwagę i bohaterstwo. Są przy tym niezwykle majestatyczne i piękne. I choć wygląd i wizerunek orła z biegiem lat ulegał zmianom, został on z nami do dziś, jako prawdziwy symbol państwa polskiego. Kto i kiedy powinien nosić znaczek orzełka wojskowego?

Historia orzełka wojskowego

Orzełek wojskowy pierwszy raz pojawił się u żołnierzy w XVIII wieku. Zdobił on kaszkiety grenadierów gwardii koronnej. Wówczas tłoczone z mosiądzu, z głową orła zwróconą w lewą stronę. Czapki z symbolem orła miały wyjątkowe znaczenie. Noszono je wyłącznie podczas bitew, czy parad. Z czasem godło orła zaczęto umieszczać na innych elementach odzieży wojskowej. Pojawiły się na klamrach pasków, guzikach i bandolierach.

Wzór orła wojskowego przybierał różnorodny wygląd w pierwszym okresie niepodległości państwa polskiego. Po wielu modyfikacjach i zmianach, w roku 1919 ustalono jego finalny wzór. W takiej konfiguracji orzeł pozostał z nami aż do dziś.

Orzeł w harcerstwie

Przed II wojną światową Naczelnictwo Związku Harcerstwa Polskiego wręczało honorowo odznaki „Orła Harcerskiego”. Wówczas noszono je zawieszone na wstążce. Były wykonane ze srebra i posiadanie ich stanowiło ogromny zaszczyt. W okresie międzywojennym były najwyższym odznaczeniem honorowym.

Dziś symbol orła pojawia się w harcerstwie na odznakach zuchów. Przedstawiają one tego białego ptaka, w towarzystwie słońca i niebieskiego nieba. Symbolika znaczka oznacza odwagę, radość, pogodę ducha, patriotyzm i świecenie przykładem.

Orły symbolem sił zbrojnych

Te majestatyczne ptaki są symbolem czterech rodzajów Narodowych Sił Zbrojnych:

Wojsko Lądowe – orzeł z zamkniętą koroną, spoczywający na tarczy amazonek, ze skrzydłami wzniesionymi w górę.

Marynarka Wojenna – znaczek ze złotą kotwicą, znajdującą się pod wizerunkiem orła oraz liną w kształcie litery S.

Lotnictwo Wojskowe – orzeł otoczony skrzydłami husarskimi.

Wojsko Obrony Terytorialnej – pod wizerunkiem orła umieszczono Znak Polski Walczącej, nawiązującej do Armii Krajowej.

Dziś orzełek wojskowy stanowi stylizowaną odmianę państwowego godła. Jest on symbolicznym znakiem żołnierza polskiego. Noszenie znaczka z wizerunkiem orła jest podkreśleniem narodowości polskiej, odwagi i patriotyzmu. Znaczki przedstawiające orła w koronie, idealne do beretu lub munduru, do kupienia są między innymi w sklepie dla-harcerza.pl.


Porady

Powiązane artykuły