To już tradycja Szkoły Podstawowej nr 1 w Gołdapi

„Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali. Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy” (Janusz Korczak). Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wpisały się do tradycji Szkoły Podstawowej nr 1 w Gołdapi. Od kilku lat promujemy to święto, aby przypomnieć, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

 

Warto przypomnieć, że MDJO obchodzony jest na całym świecie od 22 lat. Został on ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku podczas pokojowej demonstracji w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów. Dzień ten ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata i uświadomić jednocześnie, jak wiele języków jest zagrożonych wyginięciem.

W tym roku szkolnym zwróciliśmy szczególną uwagę na dbałość o swój język ojczysty. Podczas zajęć uczniowie wyszukiwali i przedstawiali ciekawostki dotyczące naszego języka, wypełniali quizy. Rozmawialiśmy też na temat staranności językowej naszych wypowiedzi podkreślając, jak ważna jest odpowiednia dykcja. Zwieńczeniem pracy stały się plakaty. Zarówno one, jak i gazetka informująca o historii i znaczeniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zostały umieszczone na korytarzach szkolnych, aby podkreślić wagę zagadnienia.

Pamiętajmy, że język to skarbnica historii i tradycji. Dbając o niego, chronimy polską kulturę i tożsamość narodową.

D. Bartos i A. Wasilewska

 


Aktualności

Powiązane artykuły