Wiosenne porządki w ogrodzie – jak się do nich przygotować

Wiosenne porządki w ogrodzie to nie tylko przykra konieczność – wiele osób czeka już na pierwsze promienie słońca, by móc wygrabić swoją działkę i zasiać na niej nowe kwiaty oraz warzywa. Pielęgnacja ogrodu to wiele złożonych czynności, jednak efekty z pewnością zwalą z nóg każdego gościa! Sprawdź, jak zabrać się do wiosennych porządków w ogrodzie!

Od czego zacząć – ogród warzywny

Kiedy pogoda nieco się ustabilizuje i znikną temperatury poniżej zera, warto rozpocząć prace porządkowe. Oznacza to przede wszystkim grabienie trawnika i pozbycie się wszelkich pozostałości po jesieni i zimie. Resztki liści możesz przeznaczyć na kompost. By skutecznie przeprowadzić wiosenne porządki, sprawdź, jaką ofertę przygotował internetowy sklep ogrodniczy Stones Garden – z pewnością znajdziesz tam wszystkie niezbędne narzędzia.

Jakie kwiaty sadzić w lutym

W lutym nadchodzi czas wysiewu wielu roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji. Są to, między innymi, petunia ogrodowa, lwia paszcza, lewkonia czy niecierpek, a nawet werbena czy szałwia błyszcząca. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem tych kwiatów w ogrodzie pamiętaj o tym, by nasiona wysiać do skrzynek w dobrze podlane podłoże. Ważne są też warunki rozwoju – pomieszczenie, w którym umieścisz rośliny powinno być ogrzewane i dobrze oświetlone. Nie zapominaj również o nawozach. Dzięki nim rośliny będą miały odpowiednią dawkę substancji odżywczych. Warto się za nimi rozejrzeć, jeszcze zanim sezon rozpocznie się na dobre.

Podczas przesadzania z pewnością przyda Ci się keramzyt budowlany – jest to świetna baza drenażowa. Służy jako podłoże hydroponiczne, zapobiega pojawianiu się chwastów i przeciwdziała wysuszaniu się gleby. Sprzyja on zdrowemu wzrostowi roślin – jego ogromną zaletą jest wchłanianie nadmiaru wilgoci i uwalnianie jej do roślin, gdy zabraknie im wody. Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji, jest też wolny od zanieczyszczeń i drobnoustrojów.

Kontrola stanu drzew

Luty to miesiąc, w którym rozpoczyna się umiarkowane przycinanie krzewów i drzew owocowych, takich jak agrest, maliny i porzeczki, a nawet jabłonie i grusze. Pamiętaj, by większe cięcia nasmarować maścią ogrodniczą. Przyda się ona również, gdy zauważysz w swoim ogrodzie gryzonie – maść skutecznie odstraszy zwierzęta.

Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy na roślinach nie ma oznak chorób bądź bytowania na nich szkodników – jeśli cokolwiek odbiega od normy, zajmij się tym już teraz. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, a Ty planujesz szczepienie drzew owocowych, luty to idealny czas na przygotowanie zrazów jabłoni, gruszy i innych drzew ziarnkowych.


Porady

Powiązane artykuły