Gry memory – dlaczego dzieci powinny w nie grać?

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Często jest więc ona wykorzystywana przy zajęciach ogólnorozwojowych przedszkolaków w celu jak najlepszego dotarcia do nich. Jednym z typów zabaw są gry typu memory. Zastanawiasz się, dlaczego warto po nie sięgać? Zobacz, czego może nauczyć się Twoje dziecko korzystając z gier memory.

Planszówki typu memory, czyli popularna “pamięć”

Gry nazywane popularnie pamięcią zapewne zna każdy z nas, gdyż są dostępne na rynku od wielu lat. Niewielkie kartoniki z obrazkami to zabawa służąca wszechstronnemu rozwojowi dziecka, dlatego też tak często jest stosowana. Memory to bowiem gra, na którą składa się określona, parzysta liczba elementów, wśród których każdy ma parę. Dzięki temu może służyć do treningu pamięci dzieci, które w nią grają. Zależnie od umieszczonych na poszczególnych kartonikach obrazków, mogą być stosowane nie tylko do poprawy pamięci dziecka, ale także do nauki rozróżniania np. owoców, warzyw, zwierząt czy nawet uczuć.

Dlaczego dokładnie warto sięgać po gry memory?

Pamięć jest umiejętnością, dzięki której jesteśmy w stanie rejestrować, przechowywać i ponownie odtwarzać wszelkie informacje oraz wrażenia zmysłowe, jakie do nas dotarły. Zdolność ta jest niezwykle ważna w dorosłym życiu, gdyż to od niej będzie zależała nasza biegłość w zdobywaniu wiedzy w szkole i jej późniejsze wykorzystywanie w pracy zawodowej. Im szybciej pamięć zacznie być ćwiczona, tym lepsze rezultaty można osiągnąć, dlatego też tak ważne jest rozpoczęcie tego procesu już wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

Poza zdolnościami wyćwiczenia pamięci, gry typu memory to sposób na naukę spostrzegawczości. Zakryte kartoniki zmuszają do zapamiętywania, kojarzenia i poprawy refleksu. Szukanie podobieństw i różnic w grze pamięć zmusza do logicznego myślenia i koncentracji, a także buduje umiejętność, która jest niezwykle ważna przy nauce czytania i rozpoznawania poszczególnych literek. Korzystając z tego typu gier, rozwija się również małą motorykę dziecka, a także koordynację ręka-oko.

Niezwykle ważną wartością, dla której warto sięgać po memory, jest również edukacja. Wystarczy, że zdecydujesz się na grę z obrazkami przedstawiającymi to, czego chcesz nauczyć swoje dziecko.

Memory – sposób na naukę emocji

Jeśli zależy Ci na rozwinięciu empatii u swojego dziecka, gry memory typu “Nasze Emocje” będą doskonałym rozwiązaniem. Rozpoznawanie uczuć jest niezbędną umiejętnością każdego człowieka, bez której nie da się funkcjonować w społeczeństwie. Sięgając po przykładową grę memory “Nasze Emocje” możesz poprzez historie obrazkowe nauczyć swoje dziecko rozróżniać różne stany emocjonalne. Takie zabawy pokazują dziecku, że wszystkie emocje są po coś – zarówno dobre, jak i złe. Dzięki grze i zobrazowaniu nią poszczególnych stanów łatwiej jest wytłumaczyć najmłodszym, skąd biorą się poszczególne uczucia i jak sobie z nimi radzić. W ten sposób pociechy poznają własne emocje i są w stanie je nazwać.

Gry memory są także sposobem na zdrową rywalizację. Bawiąc się w większym gronie na planszach z emocjami, dzieci uczą się przegrywać, ale i wygrywać z klasą. W ten sposób wzmacniają się emocjonalnie i są w stanie stać się podporą dla siebie nawzajem. Sięgnij po tę klasyczną grę i zapewnij swojej pociesze prawidłowy rozwój, a będzie umiała odnaleźć się w każdej życiowej sytuacji.


Porady

Powiązane artykuły