Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, który znacznie częściej pojawia się u kobiet, niż u mężczyzn. Związany jest z niekontrolowanym oddawaniem niewielkich ilości moczu podczas wysiłku, np. kaszlu. Współczesna medycyna zna kilka sposobów leczenia tego wstydliwego schorzenia, wśród których dużą popularnością cieszy się zabieg T.V.T/O.T.V.T.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny
Taśma na nietrzymanie moczu – nowoczesna metoda leczenia
Dysfunkcje układu moczowego związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, prowadzą do wielu krępujących sytuacji. Wilgotna od moczu bielizna jest nieprzyjemna w dotyku, powoduje często podrażnienia skóry okolic intymnych, a na dodatek wydziela brzydki, charakterystyczny zapach. Używanie wkładek nie rozwiązuje problemu, a jedynie go maskuje, dlatego warto zasięgnąć w tej kwestii opinii lekarza, który doradzi najlepszy sposób leczenia.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

Przyczyną występowania wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet są zmiany w obrębie pochwy lub otaczających ją struktur. Często pojawiają się one na skutek porodów naturalnych, szczególnie podczas porodów dużych płodów. Prawdopodobieństwo pojawienia się tego schorzenia rośnie wraz z wiekiem, kiedy ściany macicy ulegają zwiotczeniu na skutek utraty elastyny i kolagenu. Dodatkowo, wystąpieniu problemów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu sprzyjają otyłość, przewlekłe zaparcia lub choroby, w których przebiegu pojawia się kaszel, a także przebycie niektórych zabiegów ginekologicznych lub przyjmowanie leków hipotensyjnych albo przeciwlękowych.

 

Taśma na nietrzymanie moczu – nowoczesna metoda leczenia

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest wstydliwym problemem, dlatego wiele pań nie chce konsultować się z lekarzem. To błąd, ponieważ medycyna zna już kilka sposobów na pozbycie się tego schorzenia. Wśród nich ogromną skutecznością, sięgającą 90%, cieszy się zabieg https://medifem.pl/ginekologia-operacyjna/t-v-t-o-t-v-t/. T.V.T/O.T.V.T. to procedura zaliczana do zabiegów małoinwazyjnych, które przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (przewodowym). W jego trakcie na środkowym odcinku cewki moczowej umieszczana jest specjalna taśma na nietrzymanie moczu, za pomocą której ta część cewki zostaje podwieszona. Dzięki temu koryguje się dysfunkcje, powodujące problem nietrzymania moczu, a chory już po krótkim czasie, zwykle około 7 dniach, może powrócić do codziennych aktywności. T.V.T/O.T.V.T. uznawany jest za zabieg bezpieczny, powodujący niewiele powikłań, który może być wykonywany nie tylko w ramach pojedynczej procedury, ale również jako zabieg towarzyszący innej operacji ginekologicznej.


Aktualności

Powiązane artykuły