List do redakcji. By wiedzieli nad czym głosują…

Weźmy za przykład dane za rok 2019.  Wynika z nich, że w paragrafie 4300 wydano 468,557,20. Prawie pół miliona złotych. I co tam się znajduje? Zakup muszli klozetowej, wymiana oleju w samochodzie, opłaty za ścieki z urzędu. A między nimi przycupnęły sobie ciężkie pieniądze za dokształty dla ścisłego kierownictwa. Dlatego te zapisy powinny być radnym znane przed głosowaniem nad budżetem, by wiedzieli nad czym głosują.

 

Szanowni Państwo

W dniu 29.12.2020 odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Gołdapi

Program jest dość rozbudowany. Moją szczególna uwagę zwróciły następujące projekty uchwał:

1)     Projekt w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gołdap na lata 2020–2036, który został opublikowany w dniu 14.12.2020.

2)     Projekt w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gołdap na lata 2021–2036 opublikowany również w dniu 14.12.2020

Po przeanalizowaniu obu dokumentów doszedłem do następujących wniosków:

1)     Oba projekty uchwał są autoryzowane podpisami pani skarbnik Edyty Białek oraz burmistrza Tomasza Luto.

2)     Obie uchwały mają być uchwalone na tej samej sesji w dniu 29.12.2020.

3)     Obie uchwały będą uchwalały te same osoby, czyli ci radni, którzy bez zastrzeżeń je zaakceptują.

W związku z tym, że zgodnie z regulaminem, obywatel nie będący radnym może zabrać za zgoda przewodniczącego rady głos dopiero w punkcie w wolne wnioski, a więc wtedy, kiedy uchwały już będą przyjęte, zwracam się publicznie do radnych rady miejskiej z kilkoma pytaniami.

Głosowanie nad obiema uchwałami będzie dzieliła może godzina, może trzy, maksymalnie cztery godziny, w zależności od długości dyskusji i trwających procedur.

1)     Pytanie nr 1.  Jak Ci z Państwa, którzy będą głosowali za obiema uchwałami pogodzą w zgodzie i sumieniem, elementarnym poczuciem logiki i odpowiedzialności wobec wyborców tak wielkie rozbieżności w obu dokumentach:

Oto klika przykładów owych rozbieżności:

GŁOSUJĄC ZA TYMI UCHWAŁAMI RADNI WYRAŻĄ ZGODĘ NA AKCEPTACJĘ TAK SPRZECZNYCH DOKUMEMNTÓW. BEZ ZADNEGO WYJAŚNIENIA WYBORCOM I MIESZKAŃCOM GMINY.

 

1)     Pytanie nr 2. Czy Ci z Państwa radnych, którzy bez zastrzeżeń będą głosować nad budżetem gminy na rok 2021 i wieloletnią prognozą finansowa na lata 2021 – 2036, bez szczegółowych wyjaśnień ze strony administracji wytłumaczą później wyborcom i mieszkańcom, dlaczego głosowali za budżetem.

A budżet w dziale 750 Administracja zawiera tak różne wydatki, że konieczna jest ich dokładna analiza.

Weźmy za przykład dane za rok 2019.  Wynika z nich, że w paragrafie 4300 wydano 468 557,20 zł. Prawie pół miliona złotych.

I co tam się znajduje?

Zakup muszli klozetowej, wymiana oleju w samochodzie, opłaty za ścieki z urzędu. A między nimi przycupnęły sobie ciężkie pieniądze za dokształty dla ścisłego kierownictwa. Dlatego te zapisy powinny być radnym znane, by wiedzieli nad czym głosują.

Łącznie w latach 2019 i 2020 te paragrafy kosztują budżet po około 1 milion sto do miliona dwustu tysięcy rocznie.

Tymczasem w planie na rok 2021 skaczą one do 1,8 mln złotych.

Założę się o każde pieniądze, że gdyby zapytać jutro tuż przed głosowaniem niektórych radnych, co się kryje po ta sumą miliona ośmiuset tysięcy, nie uzyskalibyśmy konkretnej odpowiedzi. Bo nie wiedzą, a zagłosują.

 

Szanowni Państwo.

Nie mamy innych szans na dzielenie się takimi wątpliwościami we współpracy z urzędem i częścią radnych.

Stąd moje kolejne wystąpienie wprost na forum publicznym. Wyborcy muszą wiedzieć co się dzieje z budżetem gminy.

Z wyrazami szacunku

Marek Aleksander Miros

P.S. warto sobie zadać trochę trudu by śledzić relacje z sesji, jeśli nie w sposób bezpośredni to nieco później. Tam decydują o nas i za nas.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

14 komentarzy do “List do redakcji. By wiedzieli nad czym głosują…

 1. Anonim

  Zgadzam się z Panem Markiem M. w 100% Czekam na zmiany.
  Radni zapytajcie skąd / gdzie przesunął / a może raczej skąd zabrał pieniądze Luto ze Skarbnikiem sobie na czarną luksusową Skodę do wyłącznego i prywatnego użytku.
  Wiele by opowiadać o tym wszystkim, brak słów co tam się dzieje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Swobodny Dzordz

  Glos wolajacego na puszczy….

  Vox populi…. cholerna demokracja: i profesor, i post-fornal ma jeden glos.

  Panie Marku: trzymam kciuki!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Zyga

  Myślicie, że milcząca i zainteresowana drobnymi geszeftami z burmistrzem, , większość przejmuje się wyborcami.
  A córka, a żona, a chodnik. Bo burmistrz się zmarszczy i oceni
  Byle dieta leciała. Jakie sumienie, jacy mieszkańcy, jaka logika
  Podręcznikowy przykład drobnych zależności, ważniejszych niż sumienie i ślubowanie radnego.
  Niektórzy nawet Boga wzywali na świadka

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Swobodny Dzordz

  „Wolnosc, po co wam wolnosc? Macie przeciez telewizje”;

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Rzeczowy czytelnik

  To, co zostało przedstawione powyżej, to są rzeczy porażające. Burmistrz najwyraźniej „w ręku” ma większość tych niesamodzielnych radnych skoro pozwala sobie na takie numery „bez trzymanki”. Nie skazujmy jednak tego towarzystwa z Rady Miejskiej na samodzielne myślenie, bo potem mogą mieć ból głowy, a wiedza czasami boli i powoduje wyrzuty sumienia. Lepiej zagłosować zgodnie z wolą burmistrza „w ciemno” i wrócić do „swobodnej konsumpcji władzy i synekurek”, którą również zawdzięcza się po części temuż burmistrzowi. To jest najgorsza gołdapska rada miejska w historii wolnej Polski. To jest najgorszy burmistrz tych czasów jaki mógł się nam przydarzyć. A całe to towarzystwo ciągnie to miasto we wschodnie klimaty. Na nowy rok życzę mieszkańcom, aby w swojej większości zdjęli „różowe okulary”, nie dali się więcej zwodzić prostackiej propagandzie aparatu burmistrza i ujrzeli miasto Gołdap i gminę takimi jakie są. A jest to obraz smutny i z tymi ludźmi u władzy bezprzyszłościowy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. optymista

  Panie MM .Nic dodać nic ująć . Tak trzymać.Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. jestem z Gołdapi

  ponad 20-lat miał< pan p. Marku na prowadzenie poprawne naszego miasta i gminy, mieliśmy pana dość, pańskich fochów, wyskoków, alkoholowych występów, wycieczek wraz z dworem, a tu się pan jawi jako ojciec chrzestny, lekarz z lekiem na całe zło, skończ pan, ciesz się emeryturą, a swoje wywody i tabelki se daruj, trzeba wiedzieć kiedy i jak ze sceny zejść….

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. jestem z Gołdapi czy z Jabłońskich?

   Fochy, wycieczki, wyskoki alkoholowe a mimo to Gołdap rozwijała się pięknie i stawiana była za wzór. Na zewnątrz Marek Miros był i jest lepiej oceniany niż u siebie dlatego, że my przyzwyczailiśmy się do tego, że Gołdap pięknieje i rozwija się. Dla nas było to normalne i wydawało się wielu ludziom, że u steru można podsadzić kogokolwiek i ta maszyna dalej będzie perfekcyjnie działać. A tu taki zawód!
   Fochy, wycieczki, wyskoki niedwuznaczne z dworem, zatrudnianie zony, kumpli, niszczenie dorobku wielu pokoleń gołdapian. A do tego zastój, niejasne interesiki, zawalone inwestycje, kolosalne zadłużenie. A d tego fatalna opinia w Polsce, województwie i wewnątrz naszej gminy. To nasza rzeczywistość od 6 lat.

   Bilans rządów Marka Mirosa wypada na duży plus i będzie miał za to swoją ulicę w Gołdapi. Nazwiskiem Tomasza Luto nazwane zostanie co najwyżej nieszczelne szambo jako najlepszy symbol jego rządów.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. J

   No dobrze. Na emeryturę, ok. Ale tabelka jest. Wyraźna. Co z nią, panie „jestem z Gołdapi”?

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 8. Anonim

  Ciekawe ilu radnych nie przyjdzie dziś na sesje z powodu „bardzo ważnych spraw służbowych” 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. Nieprawdą jest, że wszyscy radni bezmyślnie zagłosują za budżetem. Ja mogę mówić jedynie za siebie, że widzę totalny chaos w uchwałach budżetowych i dziwne kreatywne manewry w rubrykach. Będę głosował przeciwko gdyż mam konkretne dowody i na nieujawnione plany finansowe. Proszę żeby obywatele wykonali szybki telefon do swoich radnych o wstrzymanie się od głosu do czasu wyjaśnienia wszystkich dziwnych zdarzeń choćby w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
  Andrzej Tobolski

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. xyz

  Panie Przewodniczący Hołdyński, nooo brawo. Widzę małą zmianę (na plus) w sposobie prowadzenia sesji. Brawo, proszę tak trzymać i przerywać chamskie wypowiedzi (nawet, a może przede wszystkim, gdy do chamstwa posowa się burmistrz). Do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, wszak T. Luto takim językiem posługuje się bardzo często. Szkoda, mamy co wybraliśmy….

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. Anonim

  I co powiesz Marku na swoich dawnych kompanów po dzisiejszej sesji? Wiesz już kto jest Twoim prawdziwym kolegą, a kto chorągiewą? Musisz przyznać, że w przeszłości mogłeś lepiej dobierać towarzystwo. Wyciągniesz wnioski kiedy znowu będziesz radnym, a później burmistrzem?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 12. NW2021

  Szanowni Gołdapianie mieszkańcy gminy. Czas na zmiany . Głosujcie rozważnie . Należy zaufać osobom kompetentnym , mającym doświadczenie w działalności samorządowej. Kolejnego eksperyment Mieszkańcy , Miasto i Gmina mogą nie wytrzymać . Można zbyt dużo stracić a do zyskania jest wiele. Nie czas na słowne utarczki , dogadywanie itp. Liczy się przyszłość i oby była jak najlepsza. Zdrowia i pomyślności w Nowym Roku.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...