Jaki odkurzacz kupić, aby ułatwić sobie sprzątanie?

odkurzacz

Mimo że odkurzacz ma jedno główne zadanie – usuwać kurz i zanieczyszczenia z podłóg, to model modelowi nie jest równy. Niektóre urządzenia są przystosowane do wymagań alergików, a przez to mają bardziej skuteczny i zaawansowany filtr powietrza. Inne natomiast mają masę przydatnych końcówek, np. turboszczotkę która jest idealna do zbierania sierści. Każdy z nich ma natomiast inną moc silnika, wagą, wyposażeniem i sposobem opróżniania zebranych nieczystości. Decyzja jaki model zakupić wymaga chwili na zastanowienie się. Można też sprawdzić ranking odkurzaczy, chociażby na stronie ranking-odkurzacz.pl, aby nie wydać pieniędzy na coś, z czego nie będziemy zadowoleni.

Jaki model odkurzacza jest najlepszy?

Dobry odkurzacz oszczędza czas i siły, a także dba o nasze nerwy. Jaki zatem typ kupić, aby usprawnić domowe sprzątanie? Na pewno nie pierwszy lepszy z reklamy telewizyjnej. Warto się zastanowić jaki rodzaj powierzchni będziemy odkurzać, kiedy będziemy odkurzać i na jakich rezultatach nam zależy.

Jeżeli masz duże mieszkanie albo dom, warto wybrać model z długim kablem i zasięgiem roboczym, aby nie trzeba było co chwilę przełączać wtyczki. Jeżeli masz schody w domu, warto aby Twoje urządzenie do odkurzania było małe, lekkie i miało wygodny uchwyt do przenoszenia. Jeżeli masz różnego typu podłogi – miękkie i twarde, warto aby odkurzacz miał dostosowane końcówki odpowiednie do każdego typu powierzchni.

Rodzaje odkurzaczy

Model workowy czy bezworkowy? Odpowiedź nie jest prosta. Ich efektywność jest bardzo zbliżona, ale różnica tkwi w sposobie opróżniania zebranych zanieczyszczeń. W odkurzaczu workowym wystarczy otworzyć pokrywę, zamknąć worek, wyjąć go i wyrzucić do kosza na śmieci. Trzeba jedynie założyć całkiem nowy worek przed ponownym przystąpieniem do sprzątania. W modelu bezworkowym zebrane nieczystości gromadzą się w plastikowym pojemniku, którego zawartość trzeba co jakiś czas wysypywać od kosza na śmieci. I tutaj już niestety często kurz rozchodzi się na boki, wokół kosza. Wymaga to powtórnego sprzątania. Osoby uczulone na kurz mogą to uznać za szczególnie niekomfortowe, ponieważ zebrane alergeny ponownie pojawiają się w mieszkaniu i na się z nimi bezpośrednią styczność.

Odkurzacze pionowe są najbardziej przydatne do incydentalnego, podręcznego odkurzania. Rozsypana mąka? Doniczka z kwiatkiem się przewróciła? To idealne sytuacja aby szybko posprzątać odkurzaczem bezprzewodowym. Niestety ma on swoje ograniczenia. Jeżeli masz duże mieszkanie, model bezprzewodowy może się rozładować zanim skończysz sprzątać całe mieszkanie.

Do codziennego odkurzania całego mieszkania najbardziej przyda się odkurzacz automatyczny. Możesz go włączyć gdy opuszczasz mieszkanie idąc do pracy czy sklepu. Po powrocie zastajesz idealnie czyste podłogi, bez grama kurzu!

A może chcesz zakupić model, który pozwoli czyścić coś więcej niż jedynie podłogi i dywany? Model piorący to dobra propozycja pozwalająca na m.in. pranie dywanów i mebli tapicerowanych. Warto jednak pamiętać, że to sprzęt specjalistyczny, do dodatkowych zadań specjalnych, a więc jego gabaryty jak i cena będą odpowiednio większe niż tradycyjny model odkurzacza.


Porady

Powiązane artykuły