Dziecko w samochodzie – tak zadbasz o bezpieczeństwo pociechy w czasie podróży

Przewożenie dziecka w samochodzie jest obwarowane pewnymi przepisami, które są swego rodzaju wskazówką dla rodziców czy opiekunów. Bowiem każdy, kto ma pod swoją opieką malca, stara się zapewnić mu bezpieczeństwo, a jest ono szczególnie ważne w czasie podróży. Jak zadbać o pociechy na czas jazdy samochodem?

Zadbaj o dziecko jeszcze przed podróżą

Aby w czasie jazdy dzieci były bezpieczne, a rodzice mieli poczucie, że zrobili wszystko, co było możliwe, aby zminimalizować ryzyko, o pewne kwestie trzeba zatroszczyć się jeszcze przed wyjazdem.

Pamiętaj, że oprócz obowiązkowego OC możesz nabyć także inne, dobrowolne ubezpieczenia. Jeśli podróżujesz z rodziną, dobrym wyjściem będzie zapewnienie zarówno sobie, jak i bliskim NNW komunikacyjnego, które w razie, gdy kierowca lub któryś z pasażerów ucierpi podczas wypadku, zrekompensuje cierpienie poszkodowanych i pokryje niezbędne koszty związane z leczeniem. Składkę pakietu ubezpieczeń zawierającego NNW wyliczysz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Zadbaj też o to, aby samochodem podróżowało tyle osób, ile dopuszcza budowa pojazdu. Jeśli jest on przeznaczony dla pięciu podróżników, nie powinieneś planować wyjazdu większej liczby bliskich. Nawet jeśli w samochodzie miałaby znaleźć się dwójka rodziców i czworo dzieci, które spokojnie zmieściłyby się na tylnym siedzeniu, nie powinieneś brać takiej opcji pod uwagę. Zresztą czasy, w których pasażerowie podróżujący z tyłu pojazdu mogli jeździć bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, już dawno minęły. Jesteś więc ograniczony ich ilością w pojeździe.

Planując wyjazd całą rodziną, upewnij się, że w samochodzie zmieszczą się foteliki i podstawki dla dzieci. Zadbaj o odpowiedni model i bezpieczny montaż. Każde dziecko, które nie ma więcej niż 150 cm wzrostu, powinno podróżować w foteliku.

Jak wybrać fotelik samochodowy? Oto kilka podstawowych zasad

  • Unikaj zakupu używanego fotelika! Lepiej postawić na nowy model, nawet jeśli będzie się to wiązało z większymi kosztami.
  • Na zakupy, podczas których planujesz kupić fotelik samochodowy, zabierz ze sobą dziecko. Nie każdy fotelik będzie pasował do każdego malca, dlatego dla jego wygody i bezpieczeństwa lepiej “przymierzyć” produkt przed zakupem.
  • Zwróć uwagę na sposób montażu fotelika w aucie i wybierz taki, który będziesz mógł umieścić w pojeździe, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dziecku (montaż za pomocą systemu ISOFIX lub za pomocą pasów bezpieczeństwa).
  • Foteliki dzieli się na grupy, z których każda odpowiada dziecku o innej wadze, np. foteliki grupy 0 są przeznaczone dla dzieci ważących mniej niż 10 kg, a foteliki grupy 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg.
  • Pamiętaj o wymianie fotelika na nowy, gdy dziecko z niego wyrośnie.
  • Pamiętaj o wymianie fotelika po kolizji. Sprzęt mógł bowiem zostać uszkodzone podczas stłuczki i przestać spełniać swoje zadanie.

Fotelik czy podstawka?

Przyjdzie pewnie taki czas, kiedy rodzic zacznie zastanawiać się, czy można zastąpić fotelik samochodowy podstawką dla dziecka. Gdy pociecha jest już duża, przewożenie jej w foteliku wydaje się przesadą. Nic bardziej mylnego. Budowa fotelika pozwala na lepsze zabezpieczenie dziecka w razie kolizji. Chodzi tu zwłaszcza o boczne zabezpieczenia, szczególnie na wysokości głowy.

Gdzie zamontować fotelik?

Najlepszym miejscem dla dziecka w samochodzie będzie środkowy odcinek tylnego siedzenia, gdzie dziecko będzie oddalone zarówno od jednych, jak i od drugich drzwi pojazdu. Jeśli jednak nie ma możliwości usadowienia malca po środku, można zamontować fotelik i przewozić dziecko za przednim fotelem pasażera. Ważne, żeby jechało z tyłu. W sytuacji, kiedy rodzic lub opiekun podróżuje sam z dzieckiem, a malec jest niespokojny, można go przewozić także z przodu, montując fotelik na siedzeniu pasażera. Trzeba jednak pamiętać wówczas o wyłączeniu poduszki powietrznej w tej części pojazdu! Zarówno w przypadku, gdy dziecko jeździ z tyłu, jak i z przodu, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy, aby w razie zderzenia lub gwałtownego hamowania nie uszkodzić kręgosłupa, szyi i głowy dziecka. Nawet starsze dzieci powinny być przewożone właśnie w taki sposób.

Czy można bezpiecznie przewozić dziecko bez fotelika?

Jeśli nie ma przeciwwskazań do przewożenia dziecka w foteliku, pociecha powinna podróżować właśnie z takim zabezpieczeniem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie jest to możliwe, np. ze względów medycznych. Lekarz może odradzać przewożenie dziecka w foteliku, jeśli mogłoby to pogorszyć jego stan. Dziecko może jechać bez fotelika także w taksówce, karetce i radiowozie lub gdy na tylnym siedzeniu nie mieści się trzeci fotelik. Wówczas jedno dziecko powinno zostać usadowione między fotelikami dwóch pozostałych pociech.

Czy za przewożenie dziecka bez fotelika można dostać mandat?

Zasady przewożenia dzieci samochodem reguluje prawo. Za złamanie nakazów w tej kwestii grozi mandat i otrzymanie punktów karnych. Więcej informacji o karach za niewłaściwe przewożenie latorośli w pojeździe można znaleźć w artykule Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy 2020.


Porady

Powiązane artykuły