Aktualne warunki dla kredytów hipotecznych

Marzysz o własnym mieszkaniu lub domu? Marzenie to dla zdecydowanej większości osób wiąże się z możliwością uzyskania kredytu hipotecznego. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której przeciętnie zarabiająca osoba jest w stanie w ciągu kilku lub nawet kilkunastu lat odłożyć gotówkę na zakup mieszkania.

 

 

Zresztą, często na zakup mieszkania decydują się młode rodziny, gdzie szczególnie trudno o odłożony kapitał w tak dużej wysokości. Jak uzyskać zatem kredyt hipoteczny i jakie wymogi należy w tym celu spełnić? Oto kilka najważniejszych kwestii.

  1. Kto ma szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego?
  2. Wkład własny – ile go potrzeba?
  3. Najważniejsze zapisy umowy o kredyt hipoteczny
  4. Jakie formalności należy spełnić?

 

W sieci znaleźć można niejeden ranking kredytów hipotecznych – są one bardzo pomocne, jednak pamiętajmy, żeby zawsze zwracać uwagę na parametry, które dotyczą naszej indywidualnej sytuacji. Może się bowiem zdarzyć, że bank na miejscu trzecim czy piątym, akurat w naszym przypadku lepiej się sprawdzi niż bank na miejscu pierwszym. Przy okazji, polecamy też kalkulator kredytowy dostępy na direct.money po to aby samodzielnie obliczyć podstawowe parametry finansowe kredytu hipotecznego.

 

Kto ma szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Na uzyskanie kredytu hipotecznego szanse mają przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Trudniej kredyt uzyskać osobom pracującym na umowie cywilnoprawnej lub samozatrudnionym. Według banków, umowa o pracę na czas nieokreślony świadczy o stabilności i bezpieczeństwie. Ważne jest to jak długo współpracujemy z daną firmą, jaka jest to branża (obecnie nisko oceniane są zagrożone branże – gastronomia, hotelarstwo, fitness), a w przypadku działalności gospodarczych – czy dana branża jest obecnie bezpieczna i perspektywiczna. Ważne jest to aby mieć pozytywną historię kredytową, czyli spłacone pożyczki i kredyty, które świadczą o naszej wiarygodności. Ubiegając się o kredyt hipoteczny warto mieć pospłacane pożyczki, karty kredytowe oraz limity na rachunkach.

 

Wkład własny – ile go potrzeba?

Jeszcze do niedawna temat był prosty – każdy przygotowywał 10% wartości nieruchomości jako wkład własny. Wskutek sytuacji związanej z koronawirusem covid-19 i zwiększającą się niepewnością na rynku pracy, coraz więcej banków wymaga 20%, a nawet 30% wkładu własnego.

 

Najważniejsze zapisy umowy o kredyt hipoteczny

Decydując się na kredyt hipoteczny, każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oznacza on dodatkowe koszty poza uzyskaną kwotą na zakup mieszkania. Po pierwsze, jest to oprocentowanie, które zależy od stawek określanych przez NBP. Odsetki to nieodłączny element każdego kredytu czy pożyczki więc jest to całkowicie zrozumiałe, w końcu bank nie pracuje charytatywnie. Po drugie – prowizja. Jest to jednorazowa opłata, którą pobiera bank w zależności od innych parametrów, takich jak wysokość wkładu własnego czy okres kredytowania. Prowizja może wynosić od 1 do 5% wartości kredytu. Kolejny koszt to marża, która zazwyczaj jest stała i zawiera się w każdej spłacanej przez nas racie. Warto pamiętać o tym, aby zapytać w banku o możliwość wcześniejszej spłaty kredytu – czasem może nam to pozwolić na zwrot części oprocentowania.

 

Jakie formalności należy spełnić?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny należy spełnić szereg wymogów. Jest to dość długotrwała procedura, ale nic w tym dziwnego – w końcu obowiązująca nas umowa będzie trwać przez 20-30 lat i opiewać na 200,300 czy 500 tys. zł. Kredyt hipoteczny może być ryzykowny zarówno dla nas, jak i dla banku, jeśli w danym momencie wskutek zawirowań finansowo-zawodowych nie będziemy w stanie płacić rat na czas lub wręcz całkowicie. Dlatego też bank będzie na pewno chciał dokumentów poświadczających nasze dane osobowe, dane finansowe oraz te związane z nieruchomością. Dane osobowe na ogół wystarczą te z dowodu osobistego. Dane finansowe to te dotyczące zatrudnienia, przychodów oraz PIT za ubiegły rok. Dane w zakresie kupowanej nieruchomości do jej wycena, akt notarialny oraz odpis z księgi wieczystej.

 


Aktualności

Powiązane artykuły