Jak zacząć trenować Muay Thai?

muay thai krakow

Muay Thai staje się coraz częściej praktykowanym sportem walki – również w Polsce. Co o boksie tajskim powinny wiedzieć osoby, które przymierzają się do spróbowania swoich sił w tej sztuce walki?

Czym jest Muay Thai?

Muay Thai w wolnym tłumaczeniu to “sztuka ośmiu kończyn”. Nazwa ta bierze się z cechy charakterystycznej tego sportu walki – ciosy w Muay Thai wyprowadza zarówno pięściami, jak i kolanami, łokciami i goleniami. Boks tajski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Tajlandii. W kraju pochodzenia posiada on rangę sportu narodowego. Muay Thai praktykowane jest tam już od najmłodszych lat – nawet dzieci ćwiczą “sparingi” w formie zabaw podwórkowych.

W Polsce boks tajski zagościł w latach 90-tych. Choć początkowo ginął w cieniu bardziej popularnych sportów walki jak kickboxing czy też boks klasyczny, tak obecnie zbiera solidne grono swoich zwolenników.

Dlaczego warto trenować boks tajski?

Należy zauważyć, że boks tajski jest dyscypliną ogólnorozwojową – angażuje wszystkie partie ludzkiego ciała. Osoba regularnie praktykująca Muay Thai ma szansę poprawić swoją kondycję, siłę oraz koordynację. Ze względu na wysoką intensywność treningów, które trwają nawet do 90 minut, uczestnik ma szansę w szybkim tempie pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i poprawić wygląd swojej sylwetki. Z drugiej strony, Muay Thai to sport pozwalający uwolnić z ciała nagromadzone napięcie. Wielu trenerów boksu tajskiego mówi, iż jest to nie tylko praktyka dla ciała, lecz również dla umysłu. Regularny trening Muay Thai wpływa pozytywnie na samozaparcie ćwiczącego oraz jego pewność siebie. Warto zauważyć, że boks tajski rekomendowany jest nie tylko mężczyznom, lecz również kobietom. Dla pań chcących nauczyć się efektywnych technik samoobrony, Muay Thai będzie “strzałem w dziesiątkę”.

Jak zacząć trenować Muay Thai?

Po zapoznaniu się z listą zalet tego sportu walki, osoby początkujące mogą zacząć się zastanawiać, jak trenować Muay Thai. Czy można to robić we własnym zakresie? Czy w Polsce istnieją grupy szkoleniowe, do których można się zapisać?

Muay Thai jest rodzajem sztuki walki, którą najlepiej jest trenować w grupie odpowiadającej naszemu poziomowi zaawansowania, pod okiem fachowca. Dobrze jest sprawdzić osiągnięcia sportowe wybranego przez nas instruktora, żeby upewnić się, iż jest on specjalistą w swojej dziedzinie. W większych polskich miastach, jak Kraków czy Warszawa, znajdziemy szereg różnych klubów, do których można się zapisać. Warto wybrać taki, który nie miesza ze sobą uczestników na zupełnie różnych poziomach, lecz kładzie nacisk na indywidualny rozwój poszczególnych grup różniących się między sobą wiedzą i umiejętnościami. Kobiety, które mogłyby poczuć się niekomfortowo, trenując w obecności mężczyzn, mogą znaleźć kluby posiadające grupy przeznaczone wyłącznie dla pań.

Przed pójściem na swój pierwszy trening, warto zainwestować w pracę wykorzystującą własny ciężar ciała (są to ćwiczenia, jakie można wykonać samodzielnie w domu). Istotne jest również wzmocnienie się pod względem kondycyjnym. Takie przygotowanie stworzy dobrą podstawę pod treningi Muay Thai.

Na początkowym etapie treningów potrzebne będą wyłącznie wygodne ubrania (najlepiej takie, które zaraz nie zrobią się mokre od potu). Dopiero w późniejszym czasie trzeba będzie wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, jak ochraniacze na piszczele i szczękę oraz rękawice i taśmy.


Porady

Powiązane artykuły